NP č.532 > PříběhLovím látkyJulie Šafová

Návrhářka Anna Vácová a její cesta k udržitelné módě. Začíná na ulicích korejského Soulu a končí (zatím) v Praze na Letné.

Vítejte v našem ateliéru LUV-1, kde se nám vrší nesourodé hromady textilu. Všechny tyhle látky nacházím zapomenuté a nevyužité. Čekají tu na svou novou podobu. I tohle antracitové hedvábí na vrcholu jedné z nich. Jak jsem se dostala až sem?


Je jaro 2018 a já se toulám uličkami ve čtvrti Dongdaemun v Soulu. Proudy aut a davy lidí, kterým nerozumím ani slovo, už mě po několika týdnech života tady nevyvádějí z míry. Do Dongdaemunu se čas od času vydávám na lov. Je to čtvrť s největší koncentrací obchodů s textilem v Jižní Koreji, málokdy ale zavítám přímo do nich. To zajímavé se pro mě děje na ulicích. Nacházím pytle a skrumáže látek, které jsou jen tak odhozené – kusy, které nedosahují ideálu dokonalosti, po kterém korejská společnost tolik prahne. Sbírám velký kus popelavého materiálu ze země – na omak hedvábí – má jen vytrženou útkovou nit po celé své délce...


Korea se během posledních let probojovala do předních pozic na světovém trhu s krásou. Nacházení odhozených látek, kterým bych mohla vtisknout nový život, pro mne bylo tou dobou způsobem, jak se vymezit proti tamějšímu většinovému trendu. Po návratu z čtyřměsíční stáže v Soulu, kde jsem si prošla touhle odcizující zkušeností, jsem se rozhodla věnovat každému člověku víc osobní pozornosti. Do ateliéru za mnou chodí lidé, kterým je blízký můj přístup. Asi se teď podvědomě ještě víc snažím pracovat v duchu původních řemeslných šicích salonů. Mluvím se zákazníky a vnímám jejich potřeby a pocity tak, aby si domů odnesli oděv, který není jen kusem látky s nejistou budoucností.


Julie Šafová autor / Julie Šafová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Zdraví v nezdravém světě. Workoholismus často přichází pomalu a nenápadně / Julie Šafová > NP č.623 > Téma čísla Zhruba před pěti lety pronesl jeden nejmenovaný český politik větu: „Jsem workoholik a nestydím se za to.“ Svůj pracovní režim tehdy popsal jako šestnáctihodinovou jízdu, která nekončí ani o víkendech. Jenže to, co je pro jednoho poslance důkaz pracovitosti, je pro jiné vážný psychický problém. číst dále Lovím látky / Julie Šafová > NP č.532 > Příběh Návrhářka Anna Vácová a její cesta k udržitelné módě. Začíná na ulicích korejského Soulu a končí (zatím) v Praze na Letné. číst dále Aby čas (ne)protekl mezi prsty / Julie Šafová > NP č.616 > Téma čísla S volnem naložte co nejlépe. Rozvíjejte se každou minutu svého dne. A nepromarněte ani vteřinu. „Plýtvání časem“ je v moderní společnosti obecně považováno za nežádoucí nešvar. Co když ale příležitostné nicnedělání produktivitě naopak pomáhá? Nebo se o plýtvání vlastně vůbec nejedná? číst dále Skryté národní bohatství: vánoční ozdoby, lidové tance i přírodní rituály / Julie Šafová > NP č.602 > Téma čísla Praha, Český Krumlov, Holašovice, Telč nebo Kutná Hora. Památky UNESCO u nás umí vyjmenovat téměř každý školák. Česká republika toho ale ve skutečnosti nabízí mnohem víc. UNESCO totiž kromě míst chrání také nehmotné dědictví států, jako jsou tradice, rituály nebo vědomosti. číst dále