NP č. 301 | Rusko

Titulní strana

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

I když jsem navštěvovala gymnázium až po pádu komunismu, učila jsem se na něm rusky. Z ruštiny jsem pak dokonce i maturovala. Většina mých známých to naprosto nechápala a já jsem se jim více či méně úspěšně snažila vysvětlit, že pro mě byla ruština jednoduše libozvučnější než němčina, a proto jsem si ji zcela dobrovolně a naprosto apoliticky vybrala. Až o několik let později, kdy však již má ruská slovní zásoba dávno opustila zónu čitelných paměťových stop, jsem se začala setkávat s opačnými reakcemi. Ruština začala být žádaná, postupně se zbavila zátěže povinného, nenáviděného jazyka a někteří jí začali připisovat až exotické kouzlo.

 

Rusku jsme se samozřejmě nerozhodli věnovat hlavní téma tohoto čísla proto, že bych pocítila nostalgii nad zapomenutými pasážemi z Lermontova. Rusko je velmoc, která pro své pohnuté dějiny i nevyzpytatelnou současnost nemůže unikat pozorosti médií. Skutečnost, že prezidentské volby v Rusku vyhrál Dmitrij Medveděv především na základě doporučení svého předchůdce, k němuž chová neskrývaný obdiv, rozhodně vybízí k nejednomu zamyšlení. Vášnivá potřeba vyjadřovat se ke všemu, co se v okolním světě děje a co by se snad Ruska mohlo týkat, na klidu nestrannému pozorovateli také nepřidá.

 

Autoři se na ruské téma v Novém Prostoru rozepsali především s ohledem na s ním spjaté stereotypy a s potřebou analyzovat současnou ruskou politickou situaci. Stručnou, avšak velmi výmluvnou tečku k dané problematice nabízí rozhovor s ruským hudebníkem žijícím v současnosti v Česku, rapperem Deni B a.k.a. Berezinem. S přichodem jara jsme se rozhodli přijít na našich stránkách s několika změnami, které snad shledáte zajímavým zpestřením. Tou první je nový kulturní recenzent. V hudební rubrice bychom s tímto číslem moc rádi přivítali Karla Veselého, jehož jsme ke spolupráci přizvali pro jeho neobyčejnou schopnost pojmout široké spektrum hudebních žánrů.

 

Přeji vám hezký a životabudivý začátek jara!

 

Veronika Hrdinová

Život ve frontě (Jan Jirák)

Tankem přímo do baráku (Ivo Bystřičan)

Putin i Medvěděv jsou jen součástí systému (Petr Jedlička)

Rozhovor s rapperem Berezinem (Tomáš Bojar)

Rok po roce - 1949 (Petruška Šustrová)

Na ulici v dobré čtvrti (Eugen Liška)

Architektura ve věku ikon (Tomáš Bojar)

Soumrak v Persépolis - rozhovor s Mohsenem Sazegarou (Marcela Zoufalá)

Nechtěli, abych byl malířem (Lenka Vítková)

Ni mečem, ni perem - leč Rock and Rollem (Tereza Marečková)

Na křídlech originality (Karel Veselý)

Panna pro puberťáky všech generací (Petr ŠOurek)

Tak konečně! (Dominika Prejdová)

Uličníci (Eva Bořutová)

Večeře po tmě (Martin Hruban) 

 

celý archiv