NP č. 301 | Rusko

Titulní strana

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

I když jsem navštěvovala gymnázium až po pádu komunismu, učila jsem se na něm rusky. Z ruštiny jsem pak dokonce i maturovala. Většina mých známých to naprosto nechápala a já jsem se jim více či méně úspěšně snažila vysvětlit, že pro mě byla ruština jednoduše libozvučnější než němčina, a proto jsem si ji zcela dobrovolně a naprosto apoliticky vybrala. Až o několik let později, kdy však již má ruská slovní zásoba dávno opustila zónu čitelných paměťových stop, jsem se začala setkávat s opačnými reakcemi. Ruština začala být žádaná, postupně se zbavila zátěže povinného, nenáviděného jazyka a někteří jí začali připisovat až exotické kouzlo.

 

Rusku jsme se samozřejmě nerozhodli věnovat hlavní téma tohoto čísla proto, že bych pocítila nostalgii nad zapomenutými pasážemi z Lermontova. Rusko je velmoc, která pro své pohnuté dějiny i nevyzpytatelnou současnost nemůže unikat pozorosti médií. Skutečnost, že prezidentské volby v Rusku vyhrál Dmitrij Medveděv především na základě doporučení svého předchůdce, k němuž chová neskrývaný obdiv, rozhodně vybízí k nejednomu zamyšlení. Vášnivá potřeba vyjadřovat se ke všemu, co se v okolním světě děje a co by se snad Ruska mohlo týkat, na klidu nestrannému pozorovateli také nepřidá.

 

Autoři se na ruské téma v Novém Prostoru rozepsali především s ohledem na s ním spjaté stereotypy a s potřebou analyzovat současnou ruskou politickou situaci. Stručnou, avšak velmi výmluvnou tečku k dané problematice nabízí rozhovor s ruským hudebníkem žijícím v současnosti v Česku, rapperem Deni B a.k.a. Berezinem. S přichodem jara jsme se rozhodli přijít na našich stránkách s několika změnami, které snad shledáte zajímavým zpestřením. Tou první je nový kulturní recenzent. V hudební rubrice bychom s tímto číslem moc rádi přivítali Karla Veselého, jehož jsme ke spolupráci přizvali pro jeho neobyčejnou schopnost pojmout široké spektrum hudebních žánrů.

 

Přeji vám hezký a životabudivý začátek jara!

 

Veronika Hrdinová

Život ve frontě (Jan Jirák)

Tankem přímo do baráku (Ivo Bystřičan)

Putin i Medvěděv jsou jen součástí systému (Petr Jedlička)

Rozhovor s rapperem Berezinem (Tomáš Bojar)

Rok po roce - 1949 (Petruška Šustrová)

Na ulici v dobré čtvrti (Eugen Liška)

Architektura ve věku ikon (Tomáš Bojar)

Soumrak v Persépolis - rozhovor s Mohsenem Sazegarou (Marcela Zoufalá)

Nechtěli, abych byl malířem (Lenka Vítková)

Ni mečem, ni perem - leč Rock and Rollem (Tereza Marečková)

Na křídlech originality (Karel Veselý)

Panna pro puberťáky všech generací (Petr ŠOurek)

Tak konečně! (Dominika Prejdová)

Uličníci (Eva Bořutová)

Večeře po tmě (Martin Hruban)