NP č. 291 | Soumrak manželství

Titulní strana

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

Před časem jsme si v redakci povšimli jedné zajímavé změny, která se odehrála v některých českých médiích. Týkala se především dvou čelních představitelů naší politické scény, respektive způsobu, jakým je fotografové deníků a časopisů na svých snímcích zachycovali. Z růžolících se pánů s několika bradami a povoleným bříškem se z čistého nebe stali téměř plážoví playboyové. Tato proměna měla co dočinění s odhalením jejich manželských nevěr. Fotografové si vždy s oblibou vychutnávali nejrůznější vady na kráse představitelů naší politické scény, avšak s prozrazením jejich milenek se cosi změnilo. Média se smilovala a navrátila jim alespoň na čas na svých fotografiích něco z vizuálně líbivého mužství – zachycovala je v podhledu, aby se zdáli vyšší, v ležérních, letních oděvech a s úsměvy na tváři. Rozhodně nejsme zastánci fotografů, kteří číhají v poslanecké sněmovně na každé nevábné zívnutí či povadlý výraz, nicméně to náhlé přidání na kráse a jeho okolnosti nás přinejmenším udivili. Následně se v tisku objevila informace o tom, že německá poslankyně Gabriele Pauliová přišla s návrhem, aby se manželství uzavírala na dobu určitou. Již žádné „dokud nás smrt nerozdělí,“ ale spíše „dokud smlouva nepozbude platnosti, nebo dokud jí opět na několik let nepodepíšeme.“ Nutno ještě dodat, že zmíněná poslankyně nepochází z řad těch stran, co běžně a rády provokují, nýbrž je to politička křesťanská. To bylo pro naší redakci druhé zažehnutí pod kotlíkem. Do třetice nám pak již úplně postačila skutečnost, že v České republice každý druhý sňatek končí rozvodem. Míněno do třetice k tomu, abychom se rozhodli věnovat aktuální číslo Nového Prostoru soumraku manželství.

Psycholog Tomáš Novák se zamyslel nad manželskou krizí, sociolog Marcel Tomášek pak nahlédl k těm, kteří již na uzavření sňatku raději úplně rezignovali. Aby se naše téma uzavřelo s odlehčeným nadhledem, vzali jsme si do ruky nejrůznější manželské průvodce a pídili se po tom, zda na jejich stránkách najdeme nějakou spásnou radu.

Z manželské skepse vás pak alespoň na našich stránkách snad vyvede reportáž ze Súdánu anebo například rozhovor s odvážným českým kritikem Janem Rejžkem.

 

Přeji vám příjemné čtení a hezký říjen.

 

Veronika Hrdinová

Když je člověk nespokojen se světem (Jan Jirák)

Vize manželské krize (Tomáš Novák)

Bridget Nováková a Ally McSvobodová (Marcel Tomášek)

Manželské manuály po dvaceti letech (Ivo Bystřičan)

Kafkův den v Súdánu (Eva Burgetová)

Kmenové buňky (Marcela Zoufalá)

Komix

Můj kousek internetu (Karel Veselý)

Záleží, koho by ten pomyslný Shakespeare práskal - rozhovor s Janem Rejžkem (Tomáš Bojar, Ivo Bystřičan)

Boje o povrch (Lenka Vítková)

Jak se hezky odporoučet (Klára Listopadová)

Hypnotická smršť s úsměvem na tváři (pash*)

Čas je nepřítelem každého z nás (Petr Šourek)

Kam se hrabe Hřebejk (Dominika Prejdová)

Rozhovor se šéfredaktorkou (Eva Bořutová)