NP č. 463 | Byrokracie

Fejeton

Vyjíst život rohlíkem / Jan Stern Ne že bych byl starcem, ale něco už přeci jen pamatuji. Během těch let, která bohužel pamatuji, už mi namlouvali o tom, jak se lidé na světě dělí, leccos.

Pošli to dál

Trosečník na ostrově blahobytu / Rad Bandit Mám to načtené. Třídní příslušnosti se mi dostane na základě inteligence, bohatství a popularity. Jsem v USA, Mekce kapitalismu. Potud teoretikové nepochybili. Jak ale koupím Coca-Colu? Vzpomínky k použití / Andrea Novotná Prezident Zeman oznámil, že jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie pojede do Číny a zúčastní se slavnostní přehlídky k výročí konce druhé světové války v Asii. Při zdůvodňování cesty se blýskl svými znalostmi dějepisu a připomenul, že naše svoboda nebyla vykoupena miliony mrtvých pouze na západní a východní frontě, ale že lidé umírali v boji s fašismem (tentokrát japonským) také v oblasti, kterou jsme si zvykli označovat jako Dálný východ.

Uličníci

Zákazník jí očima / Tomáš Havlín „Můžete mít nejvoňavější jídlo, ale jakmile není nazdobené, neprodáte nic,“ říká Petr alias Pedro, prodejce NP z Jindřišské ulice v Praze.

Téma čísla

Dobře organizovaná kouzla / Ondřej Slačálek Podle amerického antropologa Davida Graebera jsou byrokrati tak trochu šamany dnešních společností. Na rozdíl od svých předchůdců jsou ovšem docela nudní. Alespoň na první pohled. Vytěsnit na okraj / Barbora Matysová O případu nedůstojné, dlouhodobě neřešené bytové tísně v Libáni se psalo před dvěma lety. Když jsem se do Libáně vypravila, musela jsem případ Mikóových znovu otevřít. Zaslouží si pozornost. Korupce nebo svépomoc / Tomáš Tožička Díky eurofondům proudí do České republiky víc „rozvojové pomoci“ než do nejchudších zemí světa. Nejen, že si to moc neuvědomujeme. Neumíme s nimi ani příliš nakládat.

Dějiny přítomnosti

Zelenající se Detroit / Jan Richtr Americký Detroit se dostal na mapu díky automobilovým továrnám. Současná krize ale není tou první, ze které mu pomáhá také městské zahradničení.

Reportáž

Odcházení jedné naděje / Václav Drozd O Řecku mluvil v posledních měsících kdekdo. Každý měl svůj názor, až se trochu zapomnělo na to, že svůj názor mají i sami Řekové.

Rozhovor

Organizuj se, nebo zemři / Tomáš Havlín S Paulem Bodenem jsme se potkali v San Francisku. Vydavatel jednoho z prvních streetpaperů na světě a neúnavný organizátor společenského dění sleduje už přes třicet let dopady neoliberální ekonomiky na chudé v Americe.
celý archiv