„Sen pro své účely může udělat cokoliv," říká trochu výhružně v rozhovoru jungiánská psycholožka a spisovatelka Jana Heffernanová. Kolegyně Štěpánka si s ní vyprávěla o tom, jak číst vzkazy našeho podvědomí a proč se především vystříhat jakéhokoli snového vykladačství. „Stačí, když je vezmete na vědomí, pokusíte se si je zapamatovat a několikrát je v duchu znovu prožijete. Pochopení pak přijde samo," říká.
O tom, jak se vnímání snů mění nejen mezi kulturami, ale také mezi různými epochami lidských dějin, jsme si povídali s antropologem Janem Horským. Naše schopnost oddělit poměrně jasně svět snů a běžnou vědomou realitu je totiž něco, co je s námi teprve pár set let. Hranice mezi tím, co se mi zdá a co ve snu konám, byla v dobách středověku velmi nejasná a k odsouzení v inkvizičním procesu stačilo i přiznání, že jste tak či onak konali ve snu.
Abychom to snění i trochu odlehčili, přizvali jsme k tématu i dámy z Vývařovna.com. Daniela se podělila o svůj gastronomický retro sladký sen a Jana se vypravila do hlubin facebookových snových diskuzí, aby z těkavého on-line světa přinesla úžasné a správně surreálně svědectví o snech jedné generace.
A když už jsme u svědectví o snech – celým tématem prochází fotografický projekt, na kterém Tomáš Těšínský strávil několik týdnů intenzivní práce a ve velmi silné fotografické studii zaznamenal sny našich prodejců. Všem šesti prodejcům (a prodejkyním), kteří do tohohle experimentu s námi šli, bychom chtěli hrozně moc poděkovat. I takto si představujeme jedinečné momenty, kdy street paper plní svoji jedinečnou úlohu – na kreativním prostoru propojuje své čtenáře i prodejce. Tady se pak pro nás všechny otevírají momenty, o kterých by se nám v jiném časopise asi ani nesnilo.