NP č. 560 | Kroje

Titulní strana

Kroj je přímá linka k jakési esenci domova. Je to poměrně veliká „výstavní" plocha, na které lze svůj vztah s rodným krajem (odtud původ slova) demonstrovat do nejmenších významových a symbolistních detailů. Jde sportovní analogií o dres, který způsobuje, že kdykoli vidíte jeho barvy, srdce poskočí příjemným zatrnutím a ve vnitřní řece vzedme se vlnka pýchy – to je můj klub, to jsou mí lidé, tady to máme rádi, tady se táhne za jeden provaz.
Až přelistujete na stranu 22, najdete tam modelový případ. Parta kluků, která se pustila do výroby jasanových historických lyží, jaké u nich ve vsi dělali jejich dědové a pak s nimi jezdili na závody až do Alp, pocítila potřebu ukázat světu, odkud jsou. A tak si vymysleli kroj. Nejdřív hledali květinu, která jejich kraj charakterizuje, pak barvy látek, pak materiál na zdobení – nakonec si museli vzít půlroční dovolenou, pořídit hejno pávů a stát se specialisty na ručně dělané kožené pásy na cennosti. Lituje někdo z nich vynaložené energie? Ani v nejmenším. Mnoha z nich tento proces změnil život, jejich vztah k rodnému kraji posílil a všichni samozřejmě vypadají naprosto báječně. A přesně tohle kroj umí.

Kromě tohoto příběhu jich v aktuálním čísle najdete pět dalších.

V části časopisu, kde píšeme o našich prodejcích, si prosím nalistujte otvírací text. Vyprávíme v něm příběh dvou našich prodejců-seniorů, Kamily z náměstí Míru a Bohouška z Radlické, kteří díky prodeji NP mohou přes nízké důchody žít celkem normální a spokojený život. Pokud byste věděli o někom, komu nestačí důchod, prosím doporučte mu prodej Nového Prostoru. V těchto dnech NP prodávají i studenti, kteří přišli kvůli karanténě o brigády, nebo lidé, kteřípřišli o práci.

Jedním z nich je i prodejce Jerry, o kterém můžete číst na následující dvoustránce. Jerry pracoval v hotelu, ale díky absenci turistů o místo přišel. A tak šel prodávat Nový Prostor, chytil se a je spokojený. Velice příjemně africkým způsobem teď časopis nabízí ve vestibulu metra Vysočanská. Jerry pochází z Angoly.

Na moc milé setkání došlo v rubrice VIP rozhovor. Prodejkyně Dáša z Libně si povídala s violoncellistkou Terezií Kovalovou a obě zabrousily do příběhu svých rodin, ale i svých životů. Například zjistily, že jejich snem bylo závodně plavat. Dáša prsa, Terezie znak. Prý by se na trénincích moc nevídaly, protože by jedna plavala dopředu a druhá dozadu...