Obecně zde mluvíme o několikadenním půstu, velice přínosné jsou i každotýdenní jednodenní půsty, anebo alespoň ty úplňkové. Cestou může být i noční půst, kdy nejíme alespoň 12 hodin (a 8 z nich prospíme). Pokud ale chceme dosáhnout trvalých, zásadních a uzdravujících změn ve svém těle a duši, je dobré podstoupit abstinenci potravy (s přijímáním dostatku tekutin) na celý týden. Abstinence je slovo na místě, pokud to totiž uděláme, uvědomíme si, jak často používáme jídlo jako výplň za něco jiného, kdy si jím dosycujeme například nedostatek lásky, tím pádem i sebelásky. Nejlepší dobou pro týdenní půst je období probouzení přírody, tedy jaro, nebo naopak ukládání ke spánku, tedy podzim. Odměnou nám bude navrácené zdraví, jiskření energie, projasněné a zostřené smysly, napnutá, vyživená pleť, a hlavně očištěná duše, neboť naučit se spočinout, zastavit se a najít sama sebe, je zřídlo, ze kterého pramení síla, co sytí duši. Za to všechno pár dní bez jídla stojí, ne?
Co si naše tělo všechno pamatuje
Naše tělo je božsky dokonalý fungující stroj, který sice vychylujeme špatnou životosprávou a stresem, ale když mu dáme podmínky, dokáže se samo opravit. V období půstu, kdy se zříkáme veškeré potravy krom vody a malého množství ovocných nebo zeleninových šťáv, mu dáváme potřebný čas, a hlavně klid na očistu a odbourání nepotřebného, či dokonce škodlivého. Mluvíme nejen o úrovni fyzické, ale i duchovní a energetické.
Naše smysly jsou jako vlákna k vnímání světa, během k půstu se stávají čistšími a jasnějšími
Je dobré si v této souvislosti rovněž uvědomit, že naše tělo sestává minimálně z 80 % z vody, a jak známo, voda má svoji paměť, je velmi citlivá na jakékoli podněty a ihned na ně reaguje změnou struktury. Cokoli se tedy odehraje v našem těle i na mentální úrovni, vše se zrcadlí ve všech buňkách našeho těla bez rozdílu. A všechny buňky mluví „stejnou řečí“. Naše buňky si při své geneticky vrozené inteligenci (vyvíjející se miliony let) vše pamatují a tato paměť po celý náš život ovlivňuje nejen strukturu neuronové sítě, tvorbu či zánik neuronových spojů. Životní styl včetně způsobu výživy ovlivňuje naše životy, myšlení, stav mysli, ale i míru aktivity našich genů vlivem epigenomu (změna reakcí či vypínání genů), jejich chování, v jistém smyslu modifikuje vliv DNA na náš život či nemoci, rozvíjí naši spiritualitu. Věci, které se odehrávají v mozku či naší mysli, se neomylně dokonale odrážejí v integrovaných procesech všech buněk. A na této úrovni také působí na vnější prostředí, kvantově propojené živé organismy. V průběhu půstu dochází k „očišťování paměti“ vody v našem těle.
Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.
Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.
Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.