NP č. 565 | Zvířata a lidé

Titulní strana

Náš vztah ke zvířatům se propisuje do všech možných oblastí lidského života. Počínaje etikou přes antropologii, kulturu a právo, marketingem konče.

 

Hlavní téma čísla věnujeme různým pohledům na vztah člověka a zvířete. Filosof a biolog Stanislav Komárek se pustil do antropologicky pojatého vztahu člověka a psa, literární vědec Jan Lukavec vypráví o tom, jak historky, pohádky a povídání o zvířatech formuje náš vztah k nim. 

 

Žaneta Gregorová popisuje zákulisí PR a lobby kampaně, která úspěšně vyvrcholila v září, kdy poslanci schválili zákon, který zapovídá klecový chov slepic. Téma veganství pak dál rozebírá Tereza Lišková, která vypráví o tom, jak se marketéři jak malých podniků i nadnárodních koncernů stále častěji chlubí tím, že to či ono je veganské. Veganství je zkrátka (nejen) podle markeťáků sexy.

 

A dostaneme se i ke zřejmě největší české ekologické katastrofě za poslední dekádu, kdy znečištěná Bečva vyvrhla na čtyřicet tun mrtvých ryb. Oslovili jsme několik právníků a povídáme si s nimi krom jiného i o tom, jestli a jak se právo na zdravé životní prostředí týká lidí i zvířat.

V části věnované našim prodejcům si nenechte ujít silný životní příběh královehradeckého patriota, pana Tomáše. Pád ze střechy před čtrnácti lety mu obrátil život vzhůru nohama, ale jeho životní elán a nasazení mu zranění nevzalo. VIP rozhovor vedl prodejce Jarda a povídal si Filipem Vondráškem. Že se téma jejich hovoru svezlo k veganství a ochraně zvířat, to není žádná extra redakční koncepce, Filip z kapely Fast Food Orchestra je krom jiného známým propagátorem neživočišné stravy. 

 

Za pozornost určitě stojí rubrika Tandem, ve které se potkávají naši čtenáři a prodejci, aby si společně zkusili prodej a také kreativní fotografický workshop. Tentokrát se daly dohromady čtenářka Petra s prodejkyní Zdenou z pražské Strašnické. Jak dopadl jejich společný prodej a focení na téma "smysl života"? 

náhled
náhled
náhled