NP č. 308 | Satelid

Titulní strana

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

 

Rozhodli jsme se vám na našich stránkách představit Akční plán řešení problematiky bezdomovectví, materiál formulující jak by měly vypadat aktivity pražského magistrátu v roce 2008 a následujícím období. Jako časopis lidí bez domova cítíme potřebu na tento neblahý dokument upozornit a rozpoutat diskusi, dokud je ještě čas něco změnit. Nemůžeme se smířit s represivním přístupem a ignorováním evropských zkušeností, kterými je tato koncepce prosycena. Jejím cílem zjevně není přispět k řešení této palčivé sociální otázky, ale zapůsobit na nejtemnější stránky nás voličů a obyvatel Prahy před komunálními volbami.
Dokument skvěle ladí se sveřepými tvářemi politiků, jež nás z plakátů přesvědčují, že zavedou pořádek a ochrání nás před zkažeností světa. Složité problémy ale nemívají jednoduchá řešení a zameteme-li nepohodlné jevy pod koberec, vrátí se nám jako bumerang. Není těžké chápat, že bezdomovci běžným obyvatelům Prahy vadí, ale od městem placených profesionálů bychom měli očekávat skutečná řešení, ne účelovou kamufláž. Heslo represe nic neřeší platí i na bezdomovce.
Chápeme, že málokdo bude mít čas a náladu se prokousávat přeci jen dosti fádním úředním materiálem, proto by vaší pozornosti nemělo ujít vyjádření Mileny Černé, ředitelky Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, které věcně a přehledně shrnuje hlavní slabiny koncepce.
Věříme, že se najde dostatek občanů, kterým není lhostejná kvalita života všech obyvatel Prahy - těch na ulici, i těch se střechou nad hlavou. Budeme vám proto vděční za vaše názory a postřehy, které zveřejníme. Nedávný střet o kulturní politiku města je důkazem, že na chyby magistrátu má smysl upozorňovat a žádat nápravu.

Akční plán řešení problematiky bezdomovectví - ke stažení