NP č. 541 | Krize

Titulní strana

Máme tendenci – v našem kulturním okruhu přirozenou a dědičnou – vnímat svět skrze k sobě v opozici stojící polarity. Vítězové/poražení, úspěšní/neúspěšní, svobodný/nesvobodný, chudý/bohatý. Jistě, umíme se pohybovat i v šedé zóně mezi těmito polaritami, ale je to náročnější a snadno se v tomhle volném prostoru mezi polaritami spíše než k vyvážené harmonii přikloníme k banální relativizaci. „Kdo ví, co je vlastně dobré a co špatné? Od každého trochu? A není láska vlastně nenávist? Není pravda vlastně trochu lež?" Blablabla. Relativizace dokáže být nebezpečně paralyzující a dokonale pohřbí příležitost být k sobě a světu čas od času skutečně upřímný.


Je to totiž právě umění vyvažování polarit bez lenosti a sklonů k relativizování, co dělá náš život skutečně zajímavým a dobrodružným, komplexním. Umět si přiznat, že třeba moje svoboda je postavena zčásti na nesvobodě někoho jiného, že moje pohodlí je vykoupeno strádáním druhého, třeba na druhém konci planety nebo o dům vedle, to chce pěknou porci upřímnosti a odvahy. Jak známo, odvaha a upřímnost jsou těmi nejlepšími kořeními života. A je to právě i odvaha a upřímnost, co člověku pomůže krizi zvládnout.

 

Připravili jsme pro vás sérii textů, které motiv krize nahlížejí z co nejvíce různých úhlů. Zajímá nás především to, jak na různé projevy krizí různě reagujeme, jak si krize vysvětlujeme a snažíme se s nimi pracovat. A nebo naopak, proč je dobré občas nechat krizi prostě přijmout. Jak v rozhovoru s Veronikou Štefanovou říká bosý karmlitán a rodinný terapeut Petr Glogar, "je důležité netlačit na řeku, ona přiteče sama".

 

Kateřina Papežová pak připravila cosi jako "katalog krizí", tedy souhr toho, jaké druhy krizí působením planet se do našich životů periodicky vracejí. Daniela Hannová se pustila do osobního výkladu slova krize a Andrea Šlechtová vyzpovídala Jana a Sylvii, terapeuty z poradny Vivvam, která poskytuje krizovou terapii pro rodiny s dětmi, kde někdo náhle zemřel.

 

A když už jsme krize a cesty z ní, od června platí nový insolvenční zákon, který má ambici zásadně usnadnit osobní bankrot. Většina prodejců NP jsou silně předlužení a právě tenhle zákon nabízí velké části z nich reálné světlo na konci tunelu. Vyrazili jsme s prodejcem Václavem, které můžete potkávat v Praze v Letňanech, za JUDr. Oldřichem Řeháčkem, Ph.D. ze společnosti Administrace insolvencí, aby nám na příkladu neřešitelně zadluženého Václava popsal, jak nový proces osobního bankrotu bude probíhat a jak je situace řešitelná konkrétně pro Václava.

 

V části věnované prodejcům nechybí ani tradiční profil prodejce a VIP rozhovor. Tentokrát se sešla prodejkyně Alena s Lindou Rybovou, která byla osudem Aleny natolik fascinována, že VIP rozhovor vedle spíše Linda s Alenou. Což samozřejmě vůbec nevadí, naopak.

náhled
náhled
náhled