NP č. 287 | Hra

Titulní strana

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

k létu patří volný čas a k volnému času zase hry.
O hře nepochybně slýcháte na každém rohu, nejčastěji asi v souvislosti se sportem, hazardem, počítači a mobilem. Možná se už o něco méně otkáváte s klasickou schovávanou, maškarními bály či kanastou. Nijak to nesouvisí s věkem, rámec a repertoár her se prostě posunul.

Jak se herní principy vklínily do našich životů a co všechno se z naší každodennosti stalo hrou? Je hravost v naší společnosti určitou povinností? Na to se pokusili odpovědět autoři prvních dvou textů. Psychoanalytik Jan Stern se pak ve svém příspěvku pustil do zevrubné sondy do světa psychologických aspektů herních rituálů. I některé další rubriky snad svými stránkami přispějí něčím do letně tematického žánru. V reportáži můžete zavítat na Borneo a referát
umožňuje nahlédnout do kvality našich vod.
Ještě jednou moc děkujeme všem, kteří nám poslali vyplněné anketní lístky. Překvapilo nás, kolik Vás bylo. Potvrdil se nám předpoklad, že by většina z Vás dala ruku do ohně za návrat k recyklovanému
papíru. Jak už jsme slibovali dříve, uděláme s tím něco hned, jak to bude možné. Hodně nás potěšilo
zjištění, že si časopis kupujete nejen, abyste pomohli, ale i kvůli jeho obsahu. Právě o toto propojení se při své práci snažíme. Ještě možná stojí za to zmínit, že více než tři čtvrtiny anketních lístků přišlo od čtenářek. Buď jsou ženy ochotné zúčastnit se průzkumů častěji, nebo mezi Vámi skutečně převažují. Ať tak či onak, nepochybně se jedná o zajímavé zjištění.
Rádi bychom Vás ještě upozornili na to, že naši prodejci občas prodávají za sníženou cenu i některá starší čísla časopisu. Nejedná se o žádný podfuk na Vás, čtenářích. Prostě nám přišlo líto, aby zůstala ležet nedotčená někde v našem archívu. A máme ještě jednu novinku v našem distribučním systému. Možná se s našimi prodejci potkáte i na svých letních cestách. Někteří z nich se totiž rozhodli zpestřit si svou práci, a tak se vydávají prodávat Nový Prostor na festivaly i jiné akce.

Těšíme se nashledanou u dalšího prázdninového
čísla!

 

Erika Hníková, Veronika Hrdinová

 

Poznámky, které do partnerského vztahu nepatří (Jan Jirák)

Hra jako každodenní situace (Veronika Hrdinová)

Pane, pojďte si hrát (Adam Hanák)

Rituál, hra, perverze (Jan Stern)

Expedice Laba Laba (Petr Kalač)

Grrrl Power! (Jitka Kolářová)

Hra

Čistá voda? (Alice Dvorská)

Nejsem ukrajinská sexbomba - rozhovor s Katerynou Kolcovou - Tlustou (Erika Hníková)

Benzínka (Lenka Vítková)

Pamět jednoho domu (Klára Listopadová)

New Yourk! New Yourk! A taneční punk rock pro dospělé (pash*)

Taneční událost sezóny byly ornamenty choreografické fixy (Petr Šourek)

Angel (Dominika Prejdová)

Já jsem pořád spokojený, aneb jak dopadly změny (Eva Bořutová)