NP č. 304 | České metropole

Titulní strana

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

Každé město má svoje krásy a absurdity. Nedávno mi jeden známý vyprávěl, že mu kousek za domem roste golfové hřiště. Z nadhledu zatím vypadá jako obrovské zvlněné hnědé jezero, které v těsné blízkosti okrajují asfaltové pruhy pražského okruhu. Za nedlouho jistě přijede valník se smotanými koberci trávy, jež celou plochu v mžiku zbarví do zelena a na „green" budou moci nastoupit první páry speciálních tenisek. Zmíněné hřiště bylo údajně vystavěno poměrně levně. Jeho umělé kopce chytré české hlavy navezly z „odpadu" a za odpad je prý považováno cokoli, co se někde vykutá a následně zbude. Protože hledání způsobu užitečného nakládání s „odpadem" a recyklace je všemožně, přinejmenším navenek, podporována a dotována, bylo i golfové navezení tun nejrůznější zeminy v očích některých politiků aktem hodným podpory.

 

Detailnější pokračování tohoto příběhu si přečtete v některém z dalších čísel Nového Prostoru. To současné vám místo toho nabízí výlet do tří českých „metropolí" - Prahy, Brna a Ostravy. Každou z nich uchopili autoři jiným přístupem. Všichni znají město, o kterém píší, skutečně dobře - včetně jeho starých i nových problémů, absurdit, které vyplňují jeho ulice okolí, ale i kladů, kvůli kterým v něm stojí za to žít. Věřím, že mezi řádky Tomáše Bojara, Iva Bystřičana a Romana Sikory najdete něco, čím vás výlet do našich největších měst překvapí.

 

Velice zajímavý text pak nabízí rubrika ROZHOVOR. Tentokrát jsme měli možnost hovořit s ekonomem a finančním analytikem Vladimírem Pikorou. V době americké hypoteční krize jeho slova zaznívají obzvlášť aktuálně, navíc navzdory běžným ekonomickým tendencím s jedinečným společenským přesahem.

Příští číslo Nového Prostoru již u svých prodejců naleznete na novém, silnějším papíře, který snad potěší nejen ty, kteří s časopisem celý den stojí a potřebují, aby se jim v rukou nemačkal, ale navzdory své bělosti svým recyklovaným základem i všechny ekologicky smýšlející čtenáře.

 

Přeji vám krásný květen!

 

Veronika Hrdinová

Zapalte poradní ohně! (Eugen Liška)

Město mnoha pater (Tomáš Bojar)

Brno spletité a nehybné (Roman Sikora)

Bypass pro ocelové srdce (Ivo Bystřičan)

1952 - Ve znamení procesů (Petruška Šustrová)

Tamada, ovíněná duš Gruzie (Jan Štern)

Onemocnění, které si zaslouží detektivku (Helena Soukupová)

Máme-li mít stejné boty, musíme mít stejnou nohu - rozhovor s Vladimírem Pikorou (Ivo Bystřičan, Tomáš Bojar)

Stíhač se sepjatýma rukama (Jiří Ptáček)

Kohoutí zápasy (Tereza Marečková)

Rock z jiné planety (Karel Veselý)

Velký Cheb malá Praha (Petr Šourek)

Osvěžující dávka černého humoru (Dominika Prejdová)

Uličníci (Eva Bořutová)

Kateřina Soukupová... rytíř tradice na křídlech osnov a útků (František Staněk)