NP č. 293 | Neznámý soused

Titulní strana

Milé čtenářky, milí čtenáři,


Před necelými třemi týdny proběhly v Polsku předčasné parlamentní volby. Jejich výsledek zbytek Evropy skrze svá média oslavoval téměř jako „vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí." Povyk okolo tamějších voleb způsobil, že i Češi na chvíli obrátili své hlavy směrem k severu a věnovali pozornost svým polským sousedům. Tato aktivita nám příliš vlastní není, za polské hranice nahlížíme jen sporadicky, natož pak, abychom tuto zemi lépe znali.
Polsku jsme aktuální číslo Nového Prostoru nevěnovali kvůli nedávným volbám, ale právě pro toto malé povědomí, které o našem severním sousedovi panuje. Pokud o něm nějakou představu máme, bývá často zkreslená. Většina z nás tuší, že Polsko prožívalo ve své historii jakási podivná dělení, že 2.sv. válka zasáhla obyvatele této země intenzivněji než nás a že z Polska pocházel minulý papež Jan Pavel II. Pak už v mnoha případech zbývá jen směs stereotypů, které nám v hlavě rozkvetly během let totality. Právě těmto květnatým scestným představám je věnován úvodní text kolegy z redakce Iva Bystřičana, který pochází z kraje poblíž polských hranic. Pro zbylé dva příspěvky k hlavnímu tématu jsme pak oslovily novinářku a překladatelku Petrušku Šustrovou a polského publicistu Stanisława Samborskiho, kteří se tradičně této zemi věnují. Jejich texty nabízí exkurzi do moderní polské historie i do pozadí aktuální politické situace ve Varšavě.
Příští číslo Nového Prostoru se bude vymykat těm dosavadním. Od 26.listopadu si budete moci u svých prodejců zakoupit Vánoční speciál. Těšit se můžete nejen na podstatně větší počet stran a sváteční rubriky, ale i na speciální přílohy - vánoční blahopřání organizace UNICEF (cena časopisu bude 50,- Kč) a DVD s filmy studentů FAMU (cena filmové varianty bude 90,- Kč).


Příjemné čtení a hezký listopad!

 

Veronika Hrdinová

 

Padre José a páter Chlast (Eugen Liška)

Zanussiho nejen italská pračka (Ivo Bystřičan)

O Kačerech, Donaldovi a jiné drůbeži (Stanislaw Samborski)

Na polské téma (Petruška Šustrová)

Zůstat v hlavě dlouho (Veronika Hrdinová, Ivo Bystřičan)

2 měsíce, 3 týdny a 2 dny (Marcela Zoufalá)

Žít svůj druhý život (Ivo Bystřičan)

Jsem odborníkem na biolíh - Rozhovor s Jáchymem Topolem (Eva Bořutová)

Lukášku, padej... (Lenka Vítková)

Je to k smíchu, není to k smíchu (Klára Listopadová)

Překvapení z Mega a New! New! 2007 (pash*)

Polly, Dolly a Gon touží po lásce (Petr Šourek)

Dva pohledy na terorismus (Dominika Prejdová)

Prodejci a krása (Eva Bořutová)

Malér v teple (Eva Bořutová)