NP č. 540 | Fake dokument

Titulní strana

V Ústí nad Labem jsme v kulturním domě Hraničář rozbili základní tábor naší pop-up redakce přímo uprostřed mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Elbe Dock.
Širokou škálu témat, která prostupovala letošním Elbe Dockem, jsme zredukovali na sekci o mockumentárních filmech. Tedy filmech, které se tváří jako dokumentární, ale jsou povětšinou hrané a cíleně fiktivní.
Kromě přednášky o signifikantních příkladech mockumentů probíhal celý týden také zajímavý workshop, v němž účastníci z jednoho filmového materiálu, který v ulicích Ústí natočili jejich lektoři, stříhali své verze filmu. Z jednoho původního materiálu tak vzniklo pět různých filmů, v nichž se festival Elbe Dock představuje v pěti naprosto odlišných podobách. V jednom filmu se autorce podařilo manipulací s kontextem a montáží na sebe navazujících přímých řečí vzbudit dojem, že festival Elbe Dock nikdy neexistoval a nikdo ho nezná. Lektor tohoto workshopu Jaroslav Kratochvíl s námi pak mluvil o tom, že i když tvůrce přistupuje ke svému filmu s maximální pozorností vůči realitě, vždy jí nakonec manipuluje. „Už jenom tím, jaký zvolím objektiv, manipuluji," říká.
Na druhou stranu, co se týče filmů, buďme za tu manipulaci rádi. Vždyť bez ní bychom mohli koukat jen na záznam z průmyslové kamery, což je prý jediný nemanipulovaný „žánr". A to fakt nikdo nechce.

Ve dvanáctistránkovém materiálu o festivalu Elbe Dock jsme připomněli nejslavnější fiktivní dokumenty, můžete si přečíst rozhovor s tvůrcem fake dokumentu FAMU: Nový začátek nebo rozhovor s režisérkou filmu Na okraji o lidech, kteří věří, že je země placatá.
V rubrice o prodejcích si pak nenechte ujít výlet šéfredaktora NP Honzy Štěpánka na mezinárodní konferenci INSP, což je organizace sdružující většinu street paperů světa. V článku barvitě popisuje přístupy některých redakcí ke konceptu pouličního časopisu, kontroverzní kampaně i předávání streetpaperových „Oscarů". Na konci časopisu najdete, tak jak jste zvyklí, VIP rozhovor, v němž si opravdu na úrovni popovídal prodejce Slavko z I. P. Pavlova s hornistkou České filharmonie Kateřinou Javůrkovou.

náhled
náhled
náhled