NP č. 551 | Město všemi smysly

Titulní strana

Město je fascinující, neuvěřitelně provázaný a komplexní organismus. Je to svým způsobem živočich, který má své vrtochy, nálady, své dobré dny a deprese a propady. Pokud chcete ve městě žít spokojený a naplňující život, je záhodno umět své okolí vnímat v co nejpestřejší paletě odstínů, chutí a významů. 

 

Vypravili jsme se za paní Evou Bartuškovou, která po Praze provádí nevidomé, aby nám vyprávěla o tom, jak starobylé památky užívají v novém kontextu, vnímání lidí, kteří si na ně mohou jen sáhnout. Chemička Petra Auterská se zabývá výzkumem pachů a vůní. Proč nám nevoní pražírna kávy, ale vedle pivovaru většině lidí bydlet nevadí? Jak vůně aktivují naše vzpomínky a jak se změnila pachová mapa našich měst v posledních několika generacích?

 

Vypravili jsme se do ulic spolu s Liborem Engelthalerem. Libor a další z facebookové skupiny Přidej se a strhni bojují proti vizuálnímu balastu a nánosům ošklivosti, které s sebou nesou nelegální plakátové výlepy. Nahlédli jsme tak i do zákulisí lehké rivality a boje mezi vylepovači černých polepů a jejich strhávači – město ve své složitosti nabízí opravdu neskutečně zajímavé příklady lidských interakcí. A inspirováni přednáškou architektky Carolyn Steelové jsme se pokusili zachytit vztah města, jeho obyvatel a jídla.

 

A když už se zabýváme smysly, které filtrují a nově definují naše městské přebývání, nelze opomenout smysl šestý. Nejde o žádnou duchařinu, aspoň ne tak docela. Anna Beata Hábová je architektka, urbanistka a k tomu básnířka. Myslíme, že je to ideální nastavení a předurčení k tomu, aby dokázala neotřelým způsobem popsat šestý smysl města ukrytý ve virtualitě a kyberprostoru. Jak se změní náš městský život, až mezi námi na ulicích budou korzovat avataři a před očima porůznu probleskovat různé projevy rozšířené reality?

 

V části časopisu věnované našim prodejcům se opět věnujeme momentům, kdy se naši prodejci skrze časopis dostávají ven ze své každodenní bubliny a setkávají se s vámi, našimi čtenáři a podporovateli. Ostatně i pro vás je to způsob, jak vykouknout ze své sociální bubliny.

 

Těšte se na reportáž ze setkání prodejce Slavka se zvídavými skauty a nebo na rozhovor, který vedl pan Milan, který prodává na Floře s hudebníky z Police Symphony Orchestra. Důkaz toho, že když na sebe narazí několik hudebníků - a pan Milan je skladatel, DJ a zpěvák - tak je o skvělé povídání postaráno. 

 

Ani v tomto čísle pak nechybí osvědčené rubriky Příběh o inspirativních lidech a jejich velkých životních momentech, stejně jako oblíbené fejetony Jana Sterna, Martina Selnera a nebo eseje biologa a filosofa Stanislava Komárka.

náhled
náhled
náhled