NP č. 561 | Pokojovky

Titulní strana

Je líné letní sobotní dopoledne, vyprahlý Žižkov se táhne odnikud nikam, ale kolem malého showroomu Haenke v Chvalově ulici je živo. Od rána se tu koná swap neboli výměna pokojových rostlin, což sem z celé Prahy láká desítky plantlovers neboli milovníků fíkusů, tchyniných jazyků, dischidií, sukulentů a dalších zelených domácích mazlíčků. V jednom z rohů malé místnosti jsme si na celý den rozbili redakci Nového Prostoru, zveme si k sobě návštěvníky na rozhovory a focení a společně tu přímo na místě dáváme vzniknout tomuto číslu.

 

Koncept pop-up redakcí jsme začali zkoušet v loňském roce a tohle je náš pátý pokus, jak co nejautentičtěji zaznamenat atmosféru ojedinělé akce, věnující se zajímavému tématu. Snažíme se vždy maximálně vtáhnout účastníky akce do samotné výroby časopisu, víme, jsme si jisti, že o daném tématu vědí často mnohem více než my, a my se rádi necháváme nakazit strhující atmosférou setkání lidí se stejným zájmem.

 

V tomhle případě nám do spárů přišli milovníci pokojových rostlin a povídání s nimi nám odhalilo nádherný a bohatý svět lidí, kteří v sobě našli neskutečně citlivé kulturní, estetické i duchovní vyladění. A chtěli bychom tímto moc poděkovat i Saše a Julienovi a Tereze z Haenke, kteří nás v nápadu uspořádat takovýto pop-up vyslyšeli a maximálně nám s ním pomohli. Pokaždé se snažíme najít pro takovéto akce co nejfundovanější a v oboru co nejrespektovanější partnery, o jejichž názory a odbornost se budeme moci opřít.

 

                                               

Haenke založili francouzský etnobotanik a farmaceut Julien Antih spolu se Sašou Střelcovou, která má na starosti kreativní stránku projektů. V samotném jádru jejich aktivit je mezioborová spolupráce a propojení nejrůznějších vědeckých a kulturních disciplín. Spolupracovali s mnoha významnými institucemi v Česku i v zahraničí, například Goldsmiths College v Londýně, Česká zemědělská univerzita, Galerie hlavního města Prahy, Česká centra, Národní divadlo v Praze, CAMP, Asociace společenské odpovědnosti a další. Za instalaci Victoria Pragensis, která se objevila v létě 2017 na piazzettě Národního divadla, získali nominaci na Českou cenu za architekturu. Letos se probojovali mezi třicet nejlepších v rámci cen SDG s projektem, který zkoumá využití léčivých i pokojových rostlin v uprchlických táborech v Řecku.

 

Tohle nás – mimo jiné – na naší práci baví. Poznávat a potkávat neobyčejné lidi s neobyčejným zápalem pro neobyčejné a tak inspirativní vidění světa. Naším úkolem pak je přenést energii z toho setkání co nejvěrněji dál a třeba tak inspirovat další zvědavce s otevřenou myslí. Udělali jsme vše proto, aby se nám to povedlo.

náhled
náhled
náhled
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů