NP č. 292 | Nejdůležitější zbytečnost na světě

Titulní strana

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

Když jsem si před pár dny uvědomila, že budu muset napsat editorial k číslu o fotbale, bylo mi okamžitě jasné, že půjde do tuhého. Poskládat dohromady jediný smysluplný odstavec o něčem, o čem nemám téměř žádné ponětí, a tvářit se přitom suverénně, by bylo pábitelství. Navíc je ještě dost pravděpodobné, že nepovedené. Takže se raději přiznávám bez mučení: fotbalu nerozumím. Nicméně, když v redakci padl návrh udělat rozhovor s filosofem Miroslavem Petříčkem jr. právě o fotbale, řekla jsem si, že by si zelený trávník a jedenáctka hráčů svoje číslo zasloužila. Na světě se nenajde sport, který by k sobě poutal tolik pozornosti a emocí jako fotbal. Navíc, když o něm mluví filosof a třeba i básník, odkryje se řada nečekaných souvislostí nejen pro fotbalové nadšence. Například to, proč jsou na fotbalu tak důležité zrovna ty okamžiky, kdy se na trávníku zdánlivě nic neděje...

Protože je fotbal přece jen spíše mužská záležitost, nabízíme vám tentokrát rozšířené ženské stránky. Mimo ně se v tomto čísle do časopisu navrátil i UNICEF se svou reportáží. Ten vás skrze své řádky zavede do Nepálu. Rubrika referát se věnuje neslyšícím. Představí vám jejich svět a zejména celou řadu předsudků, skrze které neslyšící vnímáme.

Po dlouhém období stagnace našich starých webových stránek konečně tímto týdnem začal fungovat nový web Nového Prostoru. Z jeho podoby máme velkou radost a doufáme, že jeho přehlednost a funkčnost uvítáte i vy.

Nové stránky naleznete i nadále na adrese www.novyprostor.cz. Kromě informací o aktuálním čísle časopisu a archivu starých výtisků na nich najdete i údaje o projektu NP, aktuality z výdejny, zprávy o prodejcích, diskusi aj.

 

Přeji vám za celou redakci krásné podzimní dny.

 

Veronika Hrdinová

Fórek 2000 (Petr Šourek)

Nejlepší hra (Jakub Zelníček)

Fotbalová úvaha k nekoukání (Tomáš Kafka)

Naše představa dramatu má podobu fotbalu - rozhovor s Miroslavem Petříčkem jr. (Tomáš Bojar, Ivo Bystřičan)

Hlavně poctivě makat na tréninku, ono se to zlomí (Michal Petrák)

Ladnost baletky v jiném kontextu (Rosa Šimberská)

Cizincem ve vlastní zemi (Eva Bořutová-Tomková)

Napraví-li se vztah k ženě, napraví se i vztah k přírodě - rozhovor s marií Haisovou (Klára Doušová, Adéla Purschová)

Jaruščina vábnička (Marcela Zoufalá)

Sektorová Odysea pro lid a akademiky (Jiří Ptáček)

Koho měl Adam před Evou (Klára Listopadová)

Justin Broadrick: Pomalé cestování časem (Jiří M. Špičák)

Hybaj ho! Mor ho! (Petr Šourek)

Ztracený čas při ztracené dovolené (Dominika Prejdová)

Prodejci, děti a svačinky (Eva Bořutová)

Tanečnice Květa z Florence (Eva Bořutová)