NP č. 536 | Televize

Titulní strana

Kdo dříve neměl televizi, byl mimo a byl divný. Dnes je život bez televize docela běžný, aniž by to znamenalo, že jste zároveň sociálně vyloučený. Televizi dnes můžete totiž sledovat i bez televize. Mění se vysílání, mění se způsoby sledování televize a mění se spolu s tím i samotná televizní tvorba.


Televizní téma jsme rozdělili na dvě poloviny, jednu velmi osobní, až intimní, ve které se vám zpovídáme z historek, které jsme u televize zažili a o kterých si myslíme, že mají, co se jakéhosi kouzla týče, mnoho společného s tím, co jste zažili i vy. Samozřejmě se nemusíme trefit, možná jste žili ještě v trochu jiné době, trochu jiném kontextu, pak naše vzpomínání berte jako syrový dokument doby, která vás třeba minula.

 

A nejen pro ty, komu naše vzpomínky přijdou cizí, je tu druhá část tématu, kde jsme se na proměny televizního vysílání i způsob jeho konzumace podívali s odborníky a teoretiky médií. A abychom jen líně neleželi u televize, dali jsme si adrenalinový výlet přímo ke zdroji televizní zábavy několika generací – vypravili jsme se na špičku televizního vysílače Cukrák.

Krom televizního tématu se v novém NP můžete těšit mimo jiné na pravidelnou sérii inspirativních příběhů zajímavých lidí kolem nás.

 

Jak souvisí handpoke tetování a léčení včelím bodnutím vypráví Sarah Dubná. Pardubická kurátorka Šárka Zahálková zase vzpomání na začátky (a také konec) neopakovatelného komiksového zinu KIX. A sestřenice Turkovy zase líčí, co to všechno obnáší, když si ve Vlašimi rozhodnete s tisícovkou v kapse otevřít kreativní Ateliér.

 

V části věnované našim prodejcům doporučujeme příběh našeho bývalého prodejce Zdeňka. Toho jsme mohli pravidelně potkávat při prodeji v Praze na Jiřího z Poděbrad. Zdeňkovi se dařilo, patřil mezi naše nejlepší prodejce a časem se mu dokonce podařilo získat si stálou práci. Těšil se, jak se bude moct konečně více a soustředěněji věnovat své vášni - psaní. Jenže koncem loňského roku jej dostihla nemoc a my Zdeňka zastihli v LDN po amputaci nohy. Vypravili jsme se za ním, pozdravit a povzbudit ho a on nám na oplátku připravil skvělou povídku o tom, jaké to je ztratil nohu a nezbláznit se z toho. Lehce halucinogenní, neuvěřitelným humorem prodchnuté čtení doplněné hodně ostrou ilustrací Vojtěcha Velického.

náhled
náhled
náhled