Vize Nového Prostoru

Naší vizí je být respektovanou, důvěryhodnou organizací profesionálů poskytujících bezpečné a podporující zázemí pro akutní pomoc i trvale udržitelný rozvoj osob bez domova a tím napomáhat k ukončování bezdomovectví.


Poslání Nového Prostoru

Naším posláním je zvyšovat šance na restart a reintegraci osob bez domova do většinové společnosti. Spojujeme rozdělenou společnost, pomáháme preventivně osobám, které se mohou dostat do nepříznivé sociální situace nebo se v ní již ocitli. Dáváme možnost výdělku všem, kteří pracovat chtějí a mohou, ale jinde příležitost nenašli. Vzděláváme osoby bez domova, aby lépe zvládali složité životní situace a pomáháme jim, aby se dostali z bytové nouze a postavili se na vlastní nohy. Realizujeme sociálně prospěšné projekty.

O nás

Nový Prostor byl založen v roce 1998. Inspirací mu byly podobné zahraniční projekty, které již roky fungují v mnoha jiných zemích a jsou sdruženy v mezinárodní organizaci International Network of Street papers.

 

Vydáváme stejnojmenný časopis, který je distribuován lidmi v sociální tísni. Těmto lidem tak poskytujeme možnost řešit tíživou situaci vlastními silami. Prodejci NP nakupují časopis za 25,- Kč a prodávají ho za 50,- Kč. Koupí časopisu podpoříte prodejce polovinou koncové ceny.

 

Prodejce Nového Prostoru potkáte v Praze, Brně a řadě dalších českých a moravských měst.

 

 

Historie streetpaperu

Historie streetpaperu, tedy novin ulice, sahá až do 19. století, kdy první titul začala vydávat londýnská pobočka Armády spásy, jako rannou formu dizidentské, alternativní a podzemní publikační činnosti. Časopis War Cry kolportovali na londýnských ulicích nejen vojáci Armády spásy, ale také příslušníci městské chudiny.

 

Koncem osmdesátých let 20.století se idea pouličního prodeje partyzánského periodika vrací jako reakce na rostoucí počty bezdomovců ve Spojených státech amerických a negativní líčení tohoto jevu tamějšími běžnými médii.

 

V roce 1989 téměř současně začínají v New Yorku a San Fransiscu vycházet Street News a Street Sheet, jejichž cílem bylo vedle poskytnutí základních prostředků bezdomovcům také náprava mediálního obrazu bezdomovce jako líného, na drogách či alkoholu závislého kriminálníka.

 

Úspěch prvních dvou moderních streetpaperů odstartoval lavinu podobných projektů po celém světě. Odhaduje se, že v roce 2008 četlo streetpaper 32 miliónů lidí, kteří si jej koupili od čtvrt miliónu chudobou či osudem postižených prodejců.

 

Mezi nejznámější streetpaper patří The Big Issue z Velké Británie. Pro nás je pak zejména zajímavý rozmach streetpaperu v sousedním Německu, kde se tiskne více titulů než v celém zbytku Evropy dohromady.

Historie Nového Prostoru

 1. Křížovky a sudoku III

  Květen 2021

  Vydáváme 3. pokračování oblíbených křížovek a sudoku, v nákladu 7000 ks, tentokrát na téma vaření. Jedná se o 20+1 receptů z kurzů vaření s našimi prodjeci. 

 2. Přecházíme na měsíčník

  Leden 2021

  Koronavirová krize nás donutila přejít na měsíční periodicitu. Umožní jednak prodat více časopisů, ale zároveň pomůže snížit výrobní náklady. Měsíčník je zatím plánován do konce srpna a doufáme, že budoucí situace nám dovolí se opět vrátit ke čtrnáctideníku.

 3. Bonus klub získal 2. místo od Fóra dárců

  Prosinec 2020

  Bonus klub NP byl oceněn 2. místem od Czech Donors Forum, ceny Fóra dárců 2020 v kategorii Sbírkový projekt.

 4. Jan Stern: Dějiny a zlodějiny

  1. prosince 2020

  Vydáváme třetí díl oblíbených fejetonů Jana Sterna, tentokrát pod názvem Dějiny a zlodějiny.

 5. Dárci pomáhají prodejcům překonat korona krizi

  Jaro 2020

  V době korona krize prodejci NP čelili bezprecedentní situaci, kdy byl pouliční prodej časopisu v podstatě nemožný. Výpadek v příjmech pro většinu z nich znamenal ztrátu bydlení. Skrze sbírku, kam přispěli naši čtenáři a podporovatelé jsme prodejcům výpadek v příjmech nahradili, nikdo z prodejců o bydlení nepřišel. Celkem jsme uhradili 279.519,- Kč v příspěvcích na bydlení, dále pak 87.913,- Kč v příspěvcích na potraviny, hygienické prostředky a léky.

  Vzkazy prodejců dárcům:

  Petr, Florenc: „Je to neuvěřitelné, jak lidi rychle zareagovali, jsem hrozně šťastný, že mám zaplacené bydlení, můžu klidně spát a nemusím se stresovat. Přeji všem, aby celou situaci zvládli a ve zdraví ji přečkali."

  Kamila, Náměstí míru: „Příspěvek na bydlení mi vytrhl trn z paty. Moc všem děkuji, mám vás všechny moc ráda, držím palce, ať to všichni překonáme a těším se na vás na svém prodejním místě."

  Broňa, Ládví: „Moc moc vám děkuji za peníze, které jste mi poslali na nájem. Všech si vás moc vážím a jste opravdu moc hodní."


  Radana, Můstek: „Vůbec jsem to nečekala, už jsem byla připravená si sbalit věci a jít někam pod most, ale teď jsem šťastná, že si bydlení udržím, a můžu klidně spát. Moc vám všem děkuji a přeji, ať toto období všichni ve zdraví přečkáme."

 6. Homeless ples na Žofíně

  13. prosince 2019

  Dvacet let vzniku od vydání nultého čísla našeho časopisu, tehdy ještě pod názvem Patron, jsme oslavili v paláci Žofín na akci Homeless ples. K tanci hrál orchestr Police Symphony Orchestra a celý večer byl unikátní akcí, kdy se pod jednou střechou sešli naši prodejci, zaměstnanci, čtenáři a všichni, kteří s námi sympatizují nebo nás podporují, aby společně oslavili dobročinnost a osobní vztahy, které se mezi všemi zrodily. Samozřejmě nechyběl ani bohatý kulturní program včetně tomboly, o kterou se postaraly Daniela Hannová a Jana Pakočka a hlavní výhrou byl štědrý poukaz na pánské obleky od značky Bandi.

 7. Kniha Nový Prostor 20 let spolu

  Září 2019

  Vydáváme knihu Nový Prostor 20 let spolu, mapující nejvýznamnější okamžiky za dobu dvacetileté historie NP.

 8. HitHit sbírka na vydání knihy NP 20 let spolu

  Červen 2019

  Spustili jsme na hithit.cz crowfundingovou sbírku na vydání knihy NP 20 let spolu a podařilo se nám vybrat 101.122,- Kč.
  Všem dárcům děkujeme!

 9. Dvě ocenění z INSP konference

  Červen 2019

  Na mezinárodní konferenci INSP v Hannoveru jsme obdrželi 2 ocenění za nejlepší přílohu (Křížovková revoluce) a Bonus klub dostal ocenění za nejlepší projekt. Více informací na webu INSP.

 10. Kluci v akci

  Červen 2019

  Naši dva prodejci / kuchaři se účastní vysílání pořadu Kluci v akci, v rámci pořadu mohli diváci zasílat DMS na náš sbírkový účet a vybralo se 50.923,- Kč. Děkujeme České televizi!

 11. eshop.novyprostor.cz

  Červen 2019

  Spouštíme eshop, kde si mohou čtenáři zakoupit dárkové předměty s logem NP nebo si objednat předplatné a starší čísla časopisu.

  https://eshop.novyprostor.cz

 12. Křížovky a sudoku

  Duben 2019

  Vydáváme 20 let historie Nového Prostoru v tajenkách.

 13. Rozjíždíme motivační bonus klub

  Březen 2018

  Start motivačního projektu pro prodejce Bonus klub umožňujícího čtenářům přispívat na konkrétní cíle prodejců. Projekt má mezi čtenáři i prodejci velký úspěch.
  více informací o bonus klubu 
  splněná přání prodejců z bonus klubu

 14. Jan Stern: Česko je hezko

  listpad 2017

  Vydáváme další knihu oblíbených fejetonů Jana Sterna, tentokrát pod názvem Česko je hezko.

 15. #NP500

  4. července 2017

  Vychází jubilejní pětisté číslo Nového Prostoru. Hostující editor, spisovatel David Zábranský, sestavil antologii povídek českých autorů, začínajících i dávno zavedených. Společným tématem jejich textů je Česko. Pětisté vydání doplnili svými ilustracemi přední čeští ilustrátoři. 16. Nová redakce

  Leden 2017

  Časopis má od ledna zcela novou redakci. Novým šéfredaktorem je Jan Štěpánek, který NP již vedl v letech 2003-2005. Měníme grafiku pod taktovkou Hedviky Člupné ze studia orange5, v časopise dostávají mnohem větší prostor prodejci, kteří se ve spolupráci s redakcí stávají dopisovateli a reportéry. Součástí širšího týmu jsou noví autoři, spisovatelé, novináři, ale i nadšenci pro NP a kreativní psaní. Každé číslo má svého hostujícího ilustrátora, dáváme tak nový prostor špičce nastupující české ilustrátorské generaci.

 17. Démonologie všedního dne

  červenec 2016

  Vydáváme knihu fejetonů Jana Sterna Démonologie všedního dne, složenou z autorem vybraných nejlepších fejetonů, které pro Nový Prostor pravidelně píše.

 18. Zlevněné jízdné pro prodejce NP

  2015

  Po dohodě s Dopravním podnikem hlavního města Prahy mohou naši prodejci využívat měsíční jízdné zlevněné z 550 Kč na 100 Kč.

 19. Vystoupení divadla Bohém na vánočním večírku

  2015

  NP pořádá další z řady vánočních večírků pro prodejce. Tentokrát i s vystoupením divadla Bohém, nástupce divadla Ježek a Čížek/DivaDNO.

 20. Zahájení projektu Oběd pro dalšího.

  2015

  Díky ochotě a vstřícnosti sítě restaurací Lokál jsme zahájili spolupráci na projektu "Oběd pro dalšího". Každý host najde v jídelníčku tuto samostatnou položku, kterou  může zakoupit pro prodejce Nového Prostoru. Poukázky na oběd předají zaměstnanci Lokálu pracovníkům denního centra, kteří je následně jako motivační odměnu nebo podporu v krizové situaci rozdělí mezi klienty.

 21. Kurzy a semináře pro pražské prodejce

  2014
  Někteří pražští prodejci prošli kurzem počítačové gramotnosti, seminářem o mezilidské komunikaci a seminářem zaměřeným na hledání práce.
 22. Pavel Jevula pro Nový Prostor

  2012
  Nový Prostor spolupracuje s módním návrhářem Pavlem Jevulou. Výsledkem je kolekce „Pavel Jevula pro Nový Prostor“, která prodejcům přinesla užitečné oblečení i pěknou vzpomínku.
 23. Tomáš Havlín přebírá místo šéfredaktora po Alexandru Budkovi

  květen 2011

  Pod jeho vedením redakce pokračuje v realizaci koncepce započaté Erikou Hníkovou.

 24. 10. výročí

  2009
  Slavíme desáté výročí od vydání nultého čísla časopisu, tehdy ještě pod názvem Patron.
 25. Zahajujeme spolupráci s FAMU

  2008

  Nový Prostor začíná spolupracovat s pražskou FAMU. Nejlepší filmy jejich studentů je možné každoročně zhlédnout na DVD, které je přílohou vánočního čísla časopisu.

 26. Služba sociální rehabilitace

  2007

  S nově přijatým zákonem o sociálních č. 108/2006 Sb. Nový Prostor registruje sociální službu - sociální rehabilitace.

 27. Novou šéfredaktorkou se stává Erika Hníková

  červenec 2006

  V druhé polovině roku vzniká nová redakce, jejími členy se stávají Ondřej Slačálek a Tomáš Rychetský, za nový grafický návrh je zodpovědný Antonín Kopp a Tomáš Mikovič. Cílem redakce je vydávat odvážný, provokující, kritický a zároveň čtivý časopis se zaměřením na ekologická, sociální a okrajová témata. Jeho stránky byly rozděleny do následujících rubrik: fejeton, pošli to dál, hlavní téma, stránka pro ženy, referát, komiks, rozhovor, kultura a uličníci.
  Tato koncepce zůstává nezměněna až do konce roku 2016.

 28. Projekt Equal

  2006

  Startuje výzkumný projekt Equal, který měl za cíl přinést do českého prostředí moderní trendy v oblasti sociálního podnikání. Vydání publikace "10 úspěšných příkladů sociálního podnikání".

 29. Ještě jsme se nezbláznili

  2004

  Vydáváme knihu fejetonů Jana Jiráka "Ještě jsme se nezbláznili", publikovaných v předcházejících číslech Nového Prostoru.

 30. Nový redakční tým

  červen 2003

  Správou redakce je pověřena skupina autorů, grafiků a fotografů sdružených kolem Megabenu.
  Po několika úděsně vypadajících experimentálních číslech se časopis na od podzimu roku 2003 začíná prezentovat jako živý a interaktivní společenský magazín, který se zajímá o tématiku lidských práv, ekologie, sociálního vyloučení a samozřejmě i o kulturu. Tyto tematické okruhy zůstávají v centru zájmu Nového Prostoru dodnes.

 31. konference INSP

  duben 2003

  Organizujeme 8. mezinárodní konferenci INSP (International Network of Street Papers) v Praze.

 32. Cena Výboru Dobré Vůle

  2003

  Ředitelka Dagmar Kocmánková získává cenu Výboru Dobré Vůle Nadace Olgy Havlové za vynikající realizaci projektu street papers.

 33. Nová redakční koncepce

  září 2002

  S nástupem Fabiana Golga na pozici šéfredaktora přichází významné změny v obsahu i stylu časopisu.

 34. Internetová kavárna

  2002

  V pražském denním centru otevíráme internetovou kavárnu, o niž je mezi prodejci velký zájem.

 35. Rozšiřujeme prodej

  2002

  Vznikají regionální pobočky v Olomouci, Pardubicích a Českých Budějovicích.

 36. Patron => Nový Prostor

  2001

  Měníme název časopisu na Nový Prostor.

 37. Divadelní soubor Ježek a čížek

  2000

  Z řad prodejců časopisu vzniká první bezdomovecký divadelní soubor v Česku "Ježek a Čížek", který si získal velkou oblibu na malých divadelních scénách, různých festivalech a přehlídkách.

 38. Nový Prostor expanduje

  2000

  Otvíráme pobočky v Ostravě, Brně a Plzni.

 39. Nulté číslo časopisu

  13. 12. 1999

  Vychází nulté číslo společenského měsíčníku Patron s důrazem na sociální témata a alternativní kulturu, jeho první šéfredaktorkou se stává Martina Řehořová.

Možnosti spolupráce

Chcete se stát naší partnerskou organizací?

Výtisky časopisu Nový Prostor nabízíme k distribuci i partnerským organizacím ve městech, kde se ještě časopis Nový Prostor neprodává. Společně s tím poskytujeme také zaškolení personálu podle aktuálních metodik sociální práce.

Typickými příklady spolupracujících organizací jsou azylové domy, nízkoprahová denní centra či různé poradny, které poskytují sociální služby stejné či podobné cílové skupině, tzn. lidem starším 16-ti let, kteří se ocitli v obtížné životní situaci spojené s nedostatkem finančních prostředků potřebných pro pokrytí základních životních potřeb.

Partnerským organizacím zaručujeme při spolupráci s námi úplnou autonomii. Náš projekt nabízíme jako doplněk stávajících sociálních služeb. Na druhou stranu od partnerů požadujeme takovou realizaci projektu street paper, odpovídající zachování dobrého jména organizace.

 

 

Chcete se stát partnerskou organizací Nového Prostoru?
Budeme rádi. Zkontaktujte nás:

/ zatelefonujte do Nového Prostoru na pevnou linku do Denního centra: 222 233 309

/ napište na e-mailovou adresu: projekt@novyprostor.cz

Rádi vám poskytneme všechny informace.

Výroční Zprávy

Výroční zpráva 2020
Výroční zpráva 2019
Výroční zpráva 2018
Výroční zpráva 2017
Výroční zpráva 2016
Výroční zpráva 2015
Výroční zpráva 2014
Výroční zpráva 2013
Výroční zpráva 2012
Výroční zpráva 2011
Výroční zpráva 2010
Výroční zpráva 2009
Výroční zpráva 2008

Nový Prostor je členem:

International Network of Street Papers (INSP), www.insp.ngo

Mezinárodní organizace sdružující 110 street papers ze 35 zemí, publikovaných ve 24 jazycích. Za dobu od vydání prvního street paperu v roce 1989, projekt podpořil více než 300.000 znevýhodněných osob. Denně prodává po celém světě 10.000 prodejců. V minulém roce bylo prodáno 23.3 milonů výtisků na celém světě. Nový Prostor se zapojuje do kampaně INSP "vendor week" (týden podpory prodejců street papers) a dalších projektů pořádaných INSP.

 

Asociace společenské odpovědnosti, www.spolecenskaodpovednostfirem.cz

Asociace společenské odpovědnosti rozvíjí společenskou odpovědnost (CSR) a udržitelné podnikání v České republice. V rámci své unikátní vize tvoří s téměř 200 členy největší CSR platformu v ČR, která sdružuje a propojuje organizace z korporátního, neziskového, vzdělávacího i veřejného sektoru s cílem zvýšit jejich potenciál a kompetence v oblasti CSR a udržitelného podnikání.

 

Slušná firma, slusnafirma.cz

Slušná firma sdružuje ziskové i neziskové organizace, které staví na principech slušnosti. Chce přispět ke změně toho, jak se u nás podniká – od výhradní orientace na maximalizaci zisku a přenášení škod na druhé, k podnikání, které prospívá všem zúčastněným a které přebírá zodpovědnost za škody, které působí.

Podporují nás

Děkujeme našim donátorům za jejich podporu.

MPSV
Magistrát hlavního města Prahy
Magistrát města Brna
Jihomoravský Kraj
Výbor Dobré Vůle Nadace Olgy Havlové
Nadační fond pomoci Karla Janečka
Nadační fond Avast
Nadační fond Bez Domova

Sbírkový účet Nového Prostoru

Přispějte na projekty, které připravujeme pro lidi bez přístřeší a lidi v těžké životní situaci, zasláním finanančního příspěvku na náš sbírkový účet. Pomůžete tak prodejcům NP vést důstojný život!
Bankovní spojení:

340 307 2379/0800.

Ze sbírkového účtu financujeme: ubytování, dopravu, úhradu odborných služeb (psycholog, právník apod), úhradu vzdělávacích a ostatních akcí, potraviny, pitný režim, motivační odměny, příspěvky na sprchu. Dále pak náklady spojené s provozem sociální služby sociální rehabilitace.
Děkujeme za Váš příspěvek!

Partnerské organizace

Azylový dům Matky Terezy
U Mostku 472/5
503 41 Hradec Králové
Společnost Podané ruce, o. p. s.
Opletalova 1
779 00 Olomouc
Městská Charita Plzeň, Domov Sv. Františka
Wenzigova 5
301 00 Plzeň
Recyklace, s.r.o.
Havlíčkovo nábřeží 1167/12
702 00 Moravská Ostrava
Městská charita České Budějovice, Dům sv. Pavla
Riegrova 32
370 01 České Budějovice