NP č. 537 | Zahrada

Titulní strana

Vzhledem k měnícímu se podnebí, suchu a výstřelkům ročních období, které se intenzivně řeší napříč společností už nejen v dopravních prostředcích a kancelářích, ale také při demonstracích v ulicích, propsal se nám tenhle stav i do tématu o zahradničení. Ať chceme nebo ne, už to není jen milé, oddechové téma.
V některých textech, které se nám sešly, se tak intenzivně řeší spory mezi generacemi, názory o sebe křesají jako kameny a začínají se objevovat ohýnky sporů, kdy jedni tvrdí, že bez trochy té chemie to nejde a druzí (většinou ti mladší) se nad tímhle přístupem durdí, protože cítí, že si s každou chemickou omáčkou vpravenou do půdy, s každým agresivním postřikem ukrajujeme z vlastní budoucnosti.
V uplynulých čtrnácti dnech jsme řešili, jestli máme právo někomu kázat, jak se má chovat. Nemáme. Ani by to nemělo smysl. Žádná zkratka nikomu nepřeprogramuje zažité stereotypy. Vše musí jít pomalu, trpělivě a nejlépe na vlastní kůži. My můžeme napsat jen pár inspirativních slov o tom, že příroda a zahrada zvlášť jsou tajemné území, něha rán a klid večerů, rození, dotyk čehosi výsostného, umírání, sounáležení, odpočinek a návod na život.

Krom 14 stran o zahradničení si v aktuálním NP nenechte ujít pravidelnou rubriku o našich prodejcích, protože tentokrát se nám podařilo proniknout přímo do srdce mediálního světa, když jsme se s prodejci Petrem a Tomášem zúčastnili speciálního dobročinného dílu pořadu Kluci v akci. Ve velké reportáži si budete moci přečíst o zákulisí natáčení, o tom, že se potkali čtyři kuchaři, kteří se navzájem obohatili svými osudy a že nakonec došlo i k velkému happyendu, protože moderátor Ondřej Slanina nabídl oběma našim prodejcům práci ve své restauraci.
A samozřejmě nechybí inspirativní čtyřka příběhů na začátku časopisu, jejíž rozmanitost nás zase opravdu baví.
Student Právnické fakulty Ondřej Korol vypráví o tom, jak vyvinul úspěšnou aplikaci Metroji, která vám už nahoře ve vestibulu řekne, jestli vám dole ujede metro, popřípadě nakolik máte zrychlit, abyste ho stihli. Prozaik a esejista František Dryje představuje surrealistický časopis Analogon, kterému šéfuje už od roku 1994. Ondřej Karpíšek vám přiblíží své cestování až na konec Asie a zpět, které komplet absolvoval pouze po zemi. A kapitánka českého fotbalového týmu Tereza Kramlová vypráví o turnaji žen-aktivistek, který svět neviděl a který můžete na vlastní oči zažít 29. května na Václavském náměstí v Praze.

náhled
náhled
náhled