V tomto čísle je hudba napěchovaná jako tabák v dýmce, je skrytá mezi písmenky a proplétá se historií, architekturou, politikou i výtvarným uměním. Její jedinečnost mezi ostatními uměleckými formami vystihla hudební publicistka Wanda Dobrovská v rozhovoru Honzy Štěpánka, když řekla: „Hudba je existenciálně navázaná na čas. V tom má naprosto nezastupitelnou funkci – provozovat nebo pozorně ji poslouchat znamená být ve sledu přítomných okamžiků a to je oživující zkušenost."
Anna Beata Háblová zase píše, že hudba se ve svých principech nejvíce podobá architektuře a že tyto dva obory překvapivě spojuje také ticho: „Hudební pomlky umožňují napětí nebo gradaci a architektura je uměním zkamenělého ticha – drama umlčené do hmoty, prostoru a světla."
Až budete mít dočteno, můžete si na Spotify najít playlist od tvůrců tohoto tématu a dokreslit si všechny texty skutečnou hudbou.
User: Nový Prostor, playlist: NP556_hudba
Kromě série hudebních textů přinášíme jako vždy také příběhy inspirativních lidí. Vítek Škob třeba vzbudil veliký zájem na loňském londýnském festivalu designu se svým interaktivním tabletem, který dětem přibližuje fyziku jako nikdy předtím. A píšeme také o Martinu Vértešim, který Foglarova Stínadla přenesl do Brna a pořádá tu úspěšnou městskou bojovku.
V zadní části časopisu čtěte o našich prodejcích. Prodejce Petr byl na besedě s žáky 3.A základní školy a vyprávěl jim o svém životě. Prodejce Josef v emotivním VIP rozhovoru mluví s hercem z praškého Divadla v Dlouhé Pavlem Neškudlou. A prodejce Standa vyrazil fotit na zadané téma se čtenářem NP Petrem, což je zbrusu nová rubrika Tandem plná vizuální podívané na úplný závěr časopisu.