NP č. 302 | Humor

Titulní strana

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

Známý český  filozof, psycholog a teoretik humoru profesor Vladimír Borecký v jedné ze svých publikací zmínil, že každý člověk v sobě má blba a že jde jen o to ho objevit. Pod oním „blbem" není nutné hledat přímo blázna, ale lze si za něj dosadit klidně skromného komika či humoristu. Každý z nás v sobě takovou postavu nosí, a to zdaleka nejen proto, že záměrně či mimoděk bavíme druhé, ale především proto, že se rádi necháváme bavit druhými.

 

Existuje bezpočet druhů humoru a snad ještě větší množství teorií o tom, co v lidské psychice pocit komického navozuje. Neméně zajímavé je poté sledovat napříč dějinami to, k čemu všemu se dá humor použít a k čemu kdy sloužil. V humoru je skryté uvolnění, svoboda a tolerance, a tak byly vtipy, grotesky, anekdoty, parodie a jiné formy komiky vždy poněkud z obliga. Udržovaly se zdárně při životě i v dobách humoru nenakloněným a dokázaly do sebe vstřebat nejeden podtext, poselství a vzdor. V Česku snad není nikdo, kdo by si nevybavil nejen Voskovce a Wericha, ale například i kresby Miroslava Bartáka z časopisu Dikobraz.

 

Ivo Bystřičan se ve svém textu pokusil odkrýt právě to, jak úspěšně kreslený humor odrážel náladu a pohnutky naší společnosti napříč dvacátým stoletím. Ilustrace a vtipy z časopisů používá tvořivě jako zrcadlo dějin. Eva Bořutová pak v dalším příspěvku odkrývá, že i pod na první pohled existenciálně vážnými řádky velikána ruské literatury Fjodora Michailoviče Dostojevského lze odkrýt autora, kterému nebyla láska k životu a humor cizí.

 

S tímto číslem bychom moc rádi v časopise uvítali novou rubriku PROFIL. Teoretik užitého umění a designu a zároveň velmi praktický průkopník v obchodu na tomto poli, František Staněk, vám v ní bude postupně představovat nejzajímavější osobnosti, které v této oblasti v Česku (a nejen v něm) tvoří.

 

Za celou redakci vám přeji příjemné čtení.

Veronika Hrdinová

Nejmenší penis na světě (Eugen Liška)

Když rozum a vůle nestačí, smích a humor přitančí (Veronika Hrdinová)

Čtyři dekády státního humoru (Ivo Bystřičan)

Humor Fjodora Michajloviče Dostojevského (Eva Bořutová)

1950 Válka v Koreji (Petruška Šustrová)

Bosenský pat (Dominika Prejdová)

Gigantův trpajzlík pro velký svět (Ivo Bystřičan)

V ropě vidím neuralgický bod západní civilizace - rozhovor s Václavem Cílkem (Tomáš Bojar)

Mezi "s" a "v" je rozdíl (Jiří Ptáček)

Na kolotoči pod mikroskopem (Tereza Marečková)

Podivný pár Gnarls Barkley v krajinách soulu (Karel Veselý)

Česká pornografománie (Petr Šourek)

Monumentální drama plné otázek (Dominika Prejdová)

Uličníci (Eva Bořutová)

Dana Bezděková... boxer designu s horkým srdcem (František Staněk)