NP č. 583 | Design

Titulní strana

Tentokrát se věnujeme tématu design. Možná ve vás tenhle termín vyvolává dojem drahých a nedostupných výrobků vytvořených pro úzkou skupinu lidí. Za designem se toho ovšem skrývá mnohem více, než si dokážeme představit. Ve skutečnosti na něj totiž narážíme všude kolem a mnohé z nás by dokonce překvapilo, kolik designových kousků doma již máme.

Seznámíme vás také s termínem průmyslový design, který je význačný pro spojení užitku a vzhledu, technologie a umění, a co víc, Česká republika v něm dlouhodobě vyniká. V článku o průmyslovém designu se také dozvíte, proč vypadá židle jako židle a klika svírá zrovna pravý úhel.

Ema Destinová, Božena Němcová, T. G. Masaryk nebo Jan Amos Komenský. Známá jména, jejichž nositelé zdobí české papírové bankovky. Kdo ono zdobení navrhl a jak by mohl vypadat nový design papírovek? Na peníze z papíru se společně podíváme pěkně zblízka.

Vezmeme vás také na pražskou Florenc a do Letňan na návštěvu jedinečných projektů, které dávají nábytku druhou šanci. Ačkoli to každý z nich dělá trochu jinak, spojuje je víra v to, že i starý kus nábytku si zaslouží nový začátek. A v neposlední řadě si posvítíme také na obalový design, tedy to, čeho si na většině produktů všímáme jako úplně prvního.

náhled
náhled