NP č. 545 | Těžká práce

Titulní strana

Exekutor, policista, patolog, telemarketér anebo mladý muž, který převáží v dodávce zvířata na lékařské pokusy. Potkali jsme se s lidmi, jejichž povolání vnímají lidé buď s nelibostí, nebo určitou kontroverzností.

 

 

Když upřímně nasloucháte sami sobě a jste schopni vnímat své vnitřní vyladění, pak je docela možné, že vás to instinktivně dovede k práci, která je třeba nepopulární, ale s vámi rezonuje. To z vás nedělá špatného člověka, naopak, dělá to z vás někoho opravdu zajímavého. Už jen proto, že jste schopni v určitém momentu vystoupit za hranice běžného, obecně akceptovaného. Takovéto vnitřní vyladění se v sobě má zakódovanou jakousi asymetrii, díky které vás naplňuje práce, která ostatním přijde něčím mimo představitelný standard.

 

Ještě než se pustíte do čtení jednotlivých rozhovorů (a bonusové povídky), nepřeskočte povídání s historikem Vítem Vlnasem o tom, jaká povolání se netěšila dobré pověsti v dřívějších dobách. Ukazuje se, že různé společnosti v různých fázích svého vývoje produkují trochu jiná stigmatizovaná povolání. A také se ukazuje, že s těmi stigmaty to není vždy až tak horké. Dříve lidé chodili do zapovězených katoven kupovat coby talismany oběšencovy provazy a kat byl také žádaným a zručným chirurgem. Mlynáři byli sice podivínští samotáři spojovaní s hastrmany, ale chléb vezdejší chtěli všichni. Dnes vám třeba exekutor pomůže vymoci dluh, policista pomůže při nehodě, telemarketér vám pomůže snížit náklady za plyn a díky někomu, kdo se stará o laboratorní potkany, se na trh dostane léčivo, které vám může prodloužit život.

 

Toto jsou zkrátka profese, které nám připomínají složitost a komplexnost světa bez snadných odpovědí. Snad proto je nikdo nemá rád?

V části časopisu věnované našim prodejcům se těšte na reportáž o tom, jak se naši prodejci chystají na prosincový Homeless Ples na Žofíně. Uspořádali jsme pro prodejce prostřednictvím našeho Facebooku sbírku plesového oblečení. Strhla se naprosto nečekaná vlna solidarity a naše výdejna byla během pár dnů zavalena pánským i dámským oblečením, botami i módními doplňky. Dostali jsme od vás opravdu spoustu darů. Jak to celé dopadlo a co ještě potřebujeme?

 

A nechybí ani VIP rozhovor našeho prodejce s se zajímavou osobností. Bývalý kuchař, prodejce Petr si skvěle popovídal s šéfcukrářem slavné cukrárny Myšák, Lukášem Pohlem. Podívali jsme se také za našimi prodejci do Brna, možná se potkáváte se sympaťákem Jirkou na Zelném trhu, který si prodejem přivydělává, aby mohl živit čtyři děti a nemocnou ženu. "Občas tady lidem, co chodí okolo mě, závidím. Jak se prochází se svýma rodinama. Ale zavinil jsem si to sám. Na svoje děti jsem opravdu pyšný. Známí mi říkají, že děcka mám fakt dobře vychovaný."

náhled
náhled
náhled