NP č. 562 | Cirkulární ekonomika

Titulní strana

Společenská shoda na větší šetrnosti vůči přírodním zdrojům, zvýšená citlivost k tématům udržitelnosti nejen životního standardu, ale vůbec života na téhle planetě je stále zjevnější. Hledáme řešení, která nám umožní přežít a udržet ekonomikuv chodu. Pomůže chytrá ekonomika?

 

Protože nástup takzvané chytré ekonomiky nevnímáme jen jako nějaký módní výstřel, ale globální změnu ekonomického diskurzu, který prostupuje celou společností, zapojili jsme do přípravy tématu inspirativní osobnosti, které reprezentují jak svět kreativních startupů, tak osobnosti z akademické sféry, stejně jako investory a byznysmeny, kteří tyto procesy pojímají v širším kontextu.

 

Vespod to bují, kreativita i našlápnutý aktivismus pohánějí ambiciózní startupy kupředu, ve světě velkých korporací to jde z povahy věci přirozeně pomaleji, ale i dění v nejvyšších patrech globálně provázané ekonomiky
naznačuje, že není cesty zpět. A že cirkulární nebo udržitelná nebo také ekonomika sdílené hodnoty se stává novým standardem.


Je vzrušující to pozorovat, ostatně jako všechny velké celospolečenské změny v momentě, kdy překračují hranici, odkud již není návratu.

V části časopisu věnované našim prodejcům si nenechte ujít text o dvou prodejcích, kteří se s prodejem Nového Prostoru loučí. Pan Zdeněk prodával v Ostravě dvanáct let, pardubický pan Zdeněk nás opouští po pár měsících. Jak oběma pomohl prodej a jejich zákazníci? 

 

VIP rozhovor, kde prodejce zpovídá známou osobnost, si tentokrát vzal nastarost prodejce Slavko, kterého znáte z pražského I.P. Pavlova. Slavko je známý tím, že herce, herečky a známé osobnosti při prodeji k VIP rozohvoru osobně vybírá a zve a tentokrát mu kývla mladišká herečka Leona Skleničková. Slavko donesl na rozhovor kytici růží a povídání mohlo začít. 

 

Za pozornost stojí i silný příběh prodejce Daniel z pražského Muzea. "Je mi čtyřicet osm, takže v problémech jsem už skoro 30 let, kdy jsem střídavě na ulici a po věznicích," říká v rozhovoru sympatický pán, kterého život naučil pokoře byť za poměrně vysokou cenu. Proč je pro něj Nový Prostor jedinečnou šancí začít znovu? "Beru to tak, že má se mnou Pánbůh nějakej plán. Takže i když jsem dneska na ulici, nějak se sebou pracuju. Prodávám Nový Prostor a vyhlížím lepší život."

náhled
náhled
náhled