NP č. 542 | Voda

Titulní strana

Téma voda jsme pro srpnové týdny zvolili spíše jako oddychové. Bezprecedentní období sucha, které teď vysává Česko na ztvrdlou kost, se nám ale do té vodní pohody tak trochu bolestivě zakouslo a voda se jako zdroj života v našich rozhovorech propírá s obavami a existenciálními podtóny. 

Doktor přírodních věd, pan Radek Mikuláš, byl v rozhovoru kolegyně Andrey Šlechtové k zásobám vody na našem území překvapivě pozitivní. Tvrdí, že máme nějakých dvacet let na to, abychom poštelovali systém, s nímž se staráme o vodu, a pokud to uděláme dobře, že bychom její poptávku měli uspokojit napříč společností, zemědělstvím i průmyslem. Jde především o nakládání s dešťovou vodou, kterou pohříchu necháváme bez užitku odtékat pryč. 

S motivem povodně, kterou jsme si v reálném životě užili dosyta i s ječením sirén při tisícileté vodě, si pohrála Katka Papežová a tuhle měkkou, ale ohromnou sílu živlu vidí jako pozitivní, pokud v ní dokážeme vidět transformační a očistnou funkci, kdy staré odplouvá, aby udělalo místo novému. Zároveň se dá proudění vod v labyrintu Země, ať už povrchových nebo podzemních, přirovnat k proudění tekutin uvnitř lidského těla – krev, menstruační krev, plodová voda, slzy, lymfa i sperma – to vše v silném symbolickém proudu odkazuje na zázračný vznik života uprostřed vesmírných pustin a dálav.
V závěrečném textu tématu se Veronika Štefanová svěřuje, jak jí tříměsíční pobyt v indických horách, kdy si denně musela vystačit na praní i mytí jen s jedním kyblíkem vody, změnilo myšlení. Pokud je potřeba začít s vodou šetřit, nic vás neuklidní víc, než když si zkusíte, že to vlastně jde. Protože voda na stromech neroste. Bohužel.

Kromě vody se v tomto čísle můžete zanořit i do inspirativních příběhů na začátku časopisu. V rubrice 20 let spolu si nenechte ujít příběh prodejkyně Majky, která před patnácti lety zpovídala do NP známé osobnosti, a jako by se pro tuhle roli narodila. Přinášíme také krátký profil šéfredaktorky časopisu Material Times Terezy Liškové, která vede unikátní tištěné médium, vyprávějící fascinující příběhy nových materiálů. Inspiraci můžete nasát i v textu Libora Hrušky, který vyzpovídal Vojtu Koštíře, spoluzakladatele spolku Pražská pastvina. Vojta v okolí Prahy nabízí komunitní pastvu ovcí a koz a vzpomíná, jak začínali se šesti kozami a dvěma ovcemi. Dnes mají více než stohlavé stádo a mnoho lokalit, kam svá zvířata na pastvu vozí.

Na konci časopisu vás, tak jako v každém čísle, čeká VIP rozhovor. Tentokrát se potkala prodejkyně Dagmar s herečkou Kristýnou Frejovou. Povídaly si mimo jiné i o tom, jak se bránit nenávisti a negativitě. Jejich návod je průzračně jednoduchý a odkazuje na něj i název celého článku: Zpětná slušnost, to je věc!

náhled
náhled
náhled