NP č.516 > FejetonE-vědaJan Stern

Budoucnost patří etologům a literárním teoretikům. Už je to prakticky jisté.

Etologie je nauka o chování zvířat. Etolog třeba zkoumá obrazce, které vytváří za letu včela. A odhaduje, jestli je to nějaký rafinovaný kód, anebo se jen Mája zfetovala na chemicky ošetřené řepce. Literární teoretik dělává cosi podobného. Až nápadně podobného.


Zatímco programátoři či kvantoví fyzici budou v budoucnu zbyteční, neboť je plně nahradí umělí inteligenti, tedy seberozvíjející a myslící stroje, etologové a literární teoretici budou mít pré. Vědec budoucnosti totiž nebude již nic nového vymýšlet. Vymýšlet budou stroje. Samy od sebe a ze sebe. Vědci masoví, tedy ti ze živého masa, budou mít již jen jediný úkol: přijít na to, na co to vlastně vědci elektronoví přišli a zda na něco vůbec přišli, zda si jen nešlehli nějaký ostřejší algoritmus.


A tohle budou umět právě jen etologové a literární teoretici. Staří vědci z masa se totiž hrozně upnuli na svět, který prostě je a dá se sevřít do pinzety. Jenže v pinzetách zítřka už nic nebude. Respektive, budou tam jen záhadné texty, v nichž buď něco bude, nebo tam nebude nic, protože někde došlo k chybě a nikdo se už nikdy nedozví kde.

 

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv