NP č.519 > Téma číslaPOMÓÓC! Proč pomáhat není jednoduchéRedakce

Záludná zákoutí pomoci, jejíž scéna se dramaticky proměňuje. Fenomén, který dnes stojí na křižovatce.

Pomáhání prochází sice nenápadnou, ale zásadní revolucí. Přímo uprostřed především neziskového sektoru dochází k mnoha vnitřním otřesům. Jako společnost jsme v uvažování o pomoci dospěli o několik kroků dál, už nám nestačí, že tady jsou nějací potřební a tady leží hromada oblečení. Nadšený entuziasmus porevolučních devadesátých let je v tomhle ohledu zdá se nenávratně pryč. Mění se generace, která do nezisku vstupuje jako pracovní síla, a která se už nechce sebedestruktivně oddat pomáhání i s celou duší, mění se požadavky státu, jež po sociálních službách tvrději vyžaduje, aby se jejich klienti posouvali dál a mění se také klienti samotní. Jeden příklad za všechny, tak jak nám ho vyprávěl supervizor sociálních služeb Daniel Kaucký (s. 12–13). Podle něj má dnes spousta lidí nedefinovatelné, velice nenápadné problémy, které je ale zároveň zcela vyřazují z běžného provozu. „Dělal jsem donedávna na krizovém centru," vyprávěl Daniel, „a fenoménem tam byli mladí lidé, kolem třiceti let, častěji muži a ti byli doma, nepracovali, odmítali autority, byli dost chytří, trochu pohulovali, přijímali veškerou péči rodiny a odmítali cokoli dělat." Tihle lidé nejsou ničím diagnostikovatelní, nejsou drogově závislí, nejsou psychicky nemocní, a přesto prokazatelně nejsou v pořádku. „Pomáhat takovým lidem je pak velice problematické, protože velice špatně uvěříte tomu, že je ta pomoc potřebná, a navíc ji ti lidé odmítají, oni chtějí jen tu péči a nic nedělat," říkal Daniel a dodal, že o pomoc ale volá celé jejich okolí, které je z toho úplně vyřízené.


Abychom se o motivech pomáhání dozvěděli co nejvíc, našli jsme kromě Daniela Kauckého dalších několik lidí, kteří se pomoci s různou intenzitou a z různých důvodů oddali. Se sociálním kurátorem Pavlem Pěnkavou (s. 14–15) jsme ve velice otevřeném rozhovoru zabrousili i na tzv. mesiášský komplex. „Já si pod tím mesiášem představoval původně sám sebe," říkal nám Pavel a vyprávěl první zážitky a historky poté, co byl před čtyřiadvaceti lety jako čerstvý a vnitřně nezralý sociální pracovník instalovaný do své kanceláře.


Pomáhání má v sobě tolik záludných zákoutí! A jde bezesporu o jeden z nejzajímavějších fenoménů, na který jsme kdy narazili. Navíc jsme se trefili přímo do křižovatky, na níž se dnes sociální služby, jejich pracovníci a s nimi i jejich klienti nacházejí. A to se vždycky počítá.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Nevypusť duši / Štěpán Materna > NP č.519 > Startér Už vám někdo řekl, že tu zlomenou nohu si jenom namlouváte, a kdybyste trochu změnili přístup k životu, že by to určitě přešlo? Ne? Lidé trpící depresemi však podobné rady slýchají. Aby veřejnost uvažovala o psychických nemocech stejně jako o těch fyzických, i o to se snaží sdružení Nevypusť duši. Šíří osvětu o duševním zdraví a vyvrací mýty, které kolem duševních onemocnění kolují. číst dále Pomoc, která bolí / Darek Šmíd > NP č.519 > Téma čísla Modelový příklad ze skutečného života, na kterém vynikne patologický altruismus jako barevné prádlo na bílém prostěradle. Když „pomáhám“, abych zachránil sám sebe. číst dále Divočina / Stanislav Komárek > NP č.519 > Jiné čtení Jako ke všem emočně silným věcem je i lidský poměr k divočině ambivalentní. Jednou se chápe jako ohrožující, bytostně cizí pustina, která by měla raději nebýt, podruhé jako ztracený ráj, do něhož bychom znovu chtěli vstoupit, či jeho fragmenty alespoň uchovat. číst dále Revokradení / Jan Stern > NP č.519 > Fejeton Lidé se bojí nudy. A proto doufají, že dějiny jsou tajuplné. Že v Cheopsově pyramidě je skryta pralaboratoř. Že templáři střežili Ježíšovo DNA, a proto je nepřátelé chromozomů vyhladili. Že Voynichův rukopis napsali v Atlantidě a popisuje flóru na Alfa Centauri. číst dále

Nejčtenější články autora

Sexuální praktiky pozemšťanů / Redakce > NP č.474 > Téma čísla Zachrání sex deštné pralesy, kudy vedou křivolaké cesty současné pornografie a jak se do lidského sexuálního chování promítá technologie? číst dále Existuje pravda na jevišti? / Redakce > NP č.531 > Téma čísla To, co se odehrává na jevišti, nikdy není pravda. Je to dohoda několika dokonale smluvených lidí, kteří šest až osm týdnů zkoušeli najít, uchopit a zapamatovat si takovou sestavu jevištních úkonů, aby přetvořili abstraktní pojmy jako láska, lež, touha, zrada, spravedlnost či pravda ve smyslový zážitek diváka. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Hranice trpělivosti / Redakce > NP č.533 > Téma čísla Jak moc jsme museli být trpěliví, abychom vyrobili číslo o trpělivosti? To je otázka, která se v nás sebezpytně vyrojila, když teď koukáme na hotové a zalomené stránky tématu a za krkem cítíme posledních čtrnáct dnů, kdy jsme s trpělivostí vstávali i uléhali. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů