NP č.515 > Téma číslaGenerace 90. letRedakce

Tyhle lidi devadesátky milují. Narodili se přímo do nich a na všechny ty divnosti dodnes s láskou vzpomínají.

Co se vám vybaví, když se řekne „devadesátky"?
Alexandra: Jednoznačně televize Nova. Vzpomenu si na reklamy a taky na takový to, co bylo před reklamou – upozornění, že teď bude reklama. Třeba přesýpací hodiny.
Sára: My jsme měli televizi, která byla malinká, taková červená kostička s úhlopříčkou snad patnáct centimetrů.
A: Celá rodina jsme se v sobotu scházeli a sledovali na Nově Zlatou mříž. Pořad, kde se jenom četly vtipy. V každým druhým pořadu byl Petr Novotný, takovej Leoš Mareš minulosti.
Ondřej: Bavilo mě spíš Neváhej a toč.
S: Tak tyhle pořady mě už jako dítě štvaly, že je to jenom trapný posmívání lidem, kteří upadnou nebo se jim něco stane. Lepší byli Gumáci, taková ta politická satira...
A: Taky u vás v tu dobu jezdilo autíčko, co rozváželo nanuky?
S: Family Frost, to víš, že jo, v Praze taky jezdil. Vybavuju si hlavně tu sirénu, která nás vábila z dálky.
A: Bylo to dost drahý, co si pamatuju. My jsme si spíš jako sladkosti kupovali takový ty cukrem potažený pásky anebo jedlý prášky.
S: Nás mamka od sladkostí držela celkem zkrátka, ale jedli jsme hodně taveňáky, což jsem nesnášela.
A: Naše mamka používala ramu a taveňák na jeden rohlík dohromady, strašný svačiny. (smích) Vůbec se oproti dnešku nechodilo do restaurací, to musel být svátek, aby nás tam rodiče vzali.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

90. léta Tvá vláda, lide, se k tobě navrátila / Redakce > NP č.515 > Téma čísla Na každé dekádě 20. století by se dal najít celý vagón zajímavých námětů pro tvořivé uchopení. Když jsme ale někdy v lednu seděli na poradě kolem našeho kulatého redakčního stolu, nikoho ani nenapadlo, že bychom se pustili třeba do sedmdesátek. Všichni jsme chtěli devadesátky. číst dále Zakládání kyberkultury v Čechách / Ivan Adamovič > NP č.515 > Téma čísla První číslo časopisu Živel vznikalo v rámci debat snad šest let, v reálu snad rok a grafičce Kláře Kvízové posloužilo jako součást diplomky v ateliéru písma. Živel se pro grafiky stal pískovištěm, kde si mohli zkoušet nová písma - ke zděšení čtenářů odkojených Times New Romanem. číst dále Továrna na neopakovatelno / Pavel Štorek > NP č.515 > Téma čísla „Je fajn zavzpomínat si na 90. léta,“ říká umělecký ředitel festivalu 4 + 4 dny v pohybu Pavel Štorek, který letos už po třiadvacáté hledá pro svůj festival opuštěnou Prahu. číst dále Squatting na růžích ustlaný / Tomáš Horáček > NP č.515 > Téma čísla Někomu vyraší hrůzou vlasy na hlavě, někdo si představí dredaté nemyté lidi, kteří obsazují prázdné nemovitosti a chtějí v nich budovat komunitní centra, pořádat koncerty a party, pro jiné je problém v legálnosti celého počínání. Někdo je přesvědčen, že jediné, co tyto lidi zajímá, jsou drogy. A pro někoho jsou to prostě sympatičtí šílenci. číst dále