NP č.519 > Novinky / TechnoskopOdvrácená strana technologických mesiášůDarek Šmíd

Podnikatelé Jeff Bezos a Elon Musk jsou vzýváni za technologická prvenství svých firem, ale když se řekne A, mělo by se říct i B.

Zprávy ohledně monumentálních plánů pozemsko-vesmírných miliardářů Elona Muska a Jeffa Bezose budí bezuzdné nadšení, ale tendence mít dotyčné chlapíky automaticky za spasitele lidského pokolení je radno krotit. Ne že by se o argumenty proti své superlidskosti nedokázali postarat sami; Elon Musk je právoplatným synonymem pro úžasné věci, které mohou pohnout člověka vstříc budoucnosti, o tom žádná – a v doprovodu své nové přítelkyně, kanadské muzikantky Grimes, vypadá už opravdu úplně jako komiksový Tony Stark ze superhrdinské grupy Avengers; aktuálně má za lubem propojit podzemní tunely pro ultrarychlý dopravní systém Hyperloop, které kutá pod Los Angeles, s kosmodromem své společnosti SpaceX, což by mělo vést k možnosti přepravit se za pomoci tunelů a raket na jakékoli místo na zeměkouli za krátkou chvíli. Není ovšem radno zapomínat na skutečnost, že Muska provází kontroverze ohledně sporných podmínek zaměstnanců v jeho firmách a že jeho nejnovější nápad známkovat novináře na jeho vlastní stránce, která se i v angličtině má jmenovat po sovětsku Pravda, zní jako solidní cesta do pekel manipulace médii.

v amazonu lidé močí do lahví, aby nedostali padáka

Obdobně miliardář Jeff Bezos, nejbohatší člověk světa a zakladatel internetového obchoďáku Amazon, je dnes jménem skloňovaným zejména v souvislosti s plánovanou vesmírnou turistikou a budováním lidské základny na Měsíci (jeho společnosti Blue Origin chystá měsíční modul, který pro základnu dotáhne na Měsíc pět tun materiálu). Bezosův Amazon je ovšem často obviňován z predátorských a monopolních praktik (podobně jako třeba Facebook) a bývá také synonymem pro firmu, která se se svými zaměstnanci vůbec nemaže – výčet porušování zaměstnanecké etiky ze strany společnosti je dalekosáhlý a server New York Post přinesl na konci dubna kupříkladu zprávu o tom, jak zaměstnanci Amazonu v práci močí do lahví, protože toalety jsou příliš daleko a oni se děsí toho, že by při pauze na záchod chyběli příliš dlouho na svém místě – a dostali padáka.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Nevypusť duši / Štěpán Materna > NP č.519 > Startér Už vám někdo řekl, že tu zlomenou nohu si jenom namlouváte, a kdybyste trochu změnili přístup k životu, že by to určitě přešlo? Ne? Lidé trpící depresemi však podobné rady slýchají. Aby veřejnost uvažovala o psychických nemocech stejně jako o těch fyzických, i o to se snaží sdružení Nevypusť duši. Šíří osvětu o duševním zdraví a vyvrací mýty, které kolem duševních onemocnění kolují. číst dále Pomoc, která bolí / Darek Šmíd > NP č.519 > Téma čísla Modelový příklad ze skutečného života, na kterém vynikne patologický altruismus jako barevné prádlo na bílém prostěradle. Když „pomáhám“, abych zachránil sám sebe. číst dále Divočina / Stanislav Komárek > NP č.519 > Jiné čtení Jako ke všem emočně silným věcem je i lidský poměr k divočině ambivalentní. Jednou se chápe jako ohrožující, bytostně cizí pustina, která by měla raději nebýt, podruhé jako ztracený ráj, do něhož bychom znovu chtěli vstoupit, či jeho fragmenty alespoň uchovat. číst dále Revokradení / Jan Stern > NP č.519 > Fejeton Lidé se bojí nudy. A proto doufají, že dějiny jsou tajuplné. Že v Cheopsově pyramidě je skryta pralaboratoř. Že templáři střežili Ježíšovo DNA, a proto je nepřátelé chromozomů vyhladili. Že Voynichův rukopis napsali v Atlantidě a popisuje flóru na Alfa Centauri. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů