NP č.511 > Novinky / KulturaWTF Ivana Adamoviče: Zobali vrabci zobaliIvan Adamovič

Ptáci a popkultura jdou dlouhodobě ruku v ruce, či snad křídlo v křídle.

Možná víte, že slavný agent 007 James Bond byl pojmenován podle skutečného ornitologa, jehož knihu Ptactvo Západních Indií měl Ian Fleming, sám milovník ptáků, ve své knihovně. Lidská kultura je s ptactvem propojena víc, než byste mysleli. Mnohé si už ani neuvědomujeme. Věděli jste například, že rčení „sednout někomu na lep" pochází z oboru ptáčnictví, ze způsobu chytání ptáků? Stovky podobných informací se dozvíte v knižní novince nedávno zesnulé legendy naší ornitologie Karla Hudce Ptáci v českém životě a společnosti.


Nebo možná nedozvíte – kniha je téměř vyprodaná. Hudcův záběr je ohromující. Zahrnuje výskyt ptáků od lidových pověr přes motivy v poezii až po ptáky v textiliích a módě. Autorovou vášní jsou statistiky. Díky téhle knize se dočtete, že nejčastějším ptákem v lidových rčeních je vrána, ale v přirovnáních je to sova. Hudec s jistou nevolí upozorňuje na negativní obraz ptactva způsobený Hitchcockovým snímkem Ptáci, dodává ovšem se zadostiučiněním, že některé druhy ptáků film označuje chybně. Přes oblibu písně Kdepak ty ptáčku hnízdo máš a navzdory ceně Zlatý slavík je výskyt ptáků v populární hudbě tristní. Z 6851 českých písní uvedených na jednom webu je jich pouhých 63 s ptačími motivy! Chápete už, že tuhle knihu prostě mít musíte?


autor / Ivan Adamovič VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Potíže s Bohémou / Ivan Adamovič > NP č.495 > Kultura Televizní seriál Bohéma rozvířil diskusi, jak to ostatně filmy režiséra Roberta Sedláčka umějí. Rozhodl se narušit obraz nejmilovanějších herců první republiky, navíc v tíživých časech okupace. A reakce byla bouřlivá. Chtěli jsme od režiséra a jeho odborného poradce, historika Petra Koury, zjistit, kam může tvůrce zajít v autorské licenci na dějiny. Kde je hranice mezí uměleckého zobrazení? číst dále Vydechněte si! / Ivan Adamovič > NP č.509 > Kultura Víte, že metro má své plíce? Většina z nás zná jejich výdech, prudký nápor vzduchu v některých stanicích, třeba na Vltavské. Známých je také několik výdechových komínů či „povrchových kiosků“. Teprve publicista Jan Charvát ale provedl důkladnou vizitu celého tajuplného systému. číst dále Fikce2 / Ivan Adamovič > NP č.503 > Téma čísla Je zvláštní, že lidé kolem literatury tak intenzivně prožívají výskyt každé mystifikace týkající se literatury samotné. Jaká bouře se strhla, když se před lety ukázalo, že vítěz ceny Knižního klubu, románový rukopis a následně i autorské jméno evokující, že se jedná o dlouho očekávanou původní beletrii od české Vietnamky, je ve skutečnosti šprým spisovatele Jana Cempírka, jenž ukázal, že králové porotci jsou nazí. Tolik se chtělo odměnit nečekaného literáta z prostředí vietnamské diaspory! číst dále Zakládání kyberkultury v Čechách / Ivan Adamovič > NP č.515 > Téma čísla První číslo časopisu Živel vznikalo v rámci debat snad šest let, v reálu snad rok a grafičce Kláře Kvízové posloužilo jako součást diplomky v ateliéru písma. Živel se pro grafiky stal pískovištěm, kde si mohli zkoušet nová písma - ke zděšení čtenářů odkojených Times New Romanem. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů