Přehled článků autora: Ivan Adamovič
Ivan Adamovič
Mikropříběhy z ulice
> NP č.526 > Kultura
Na Facebooku existují nejrůznější zájmové skupiny. Jednou z nejaktivnějších je skupina Odposlechnuto v Praze. Sbírají drobné historky a útržky rozhovorů, které zazní v pražských ulicích, a chlubí se svými úlovky ostatním. Nyní vyšly nejlepší úlovky tiskem ve stejnojmenné knize. Můžete si ji objednat na dotyčné facebookové stránce nebo koupit v kavárně Jirásek u stanice metra Bořislavka.
Mistr Jan
> NP č.523 > Kultura
Palachův čin je pro řadu Čechů jakýmsi absolutním aktem, jemuž se buď snaží marně porozumět, nebo s ním poměřují svoje vlastní životy. Režisér Robert Sedláček, který se rád zabývá těmi největšími a nejsilnějšími tématy české společnosti, natočil k padesátému výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR film Jan Palach.
Letná, pojď mi hop!
> NP č.522 > Kultura
Jestli něco dělá snesitelnějším fakt, že končí prázdniny, je to festival Letní Letná. Přelévá se totiž ze srpna do začátku září tak nenápadně, že vám ani nepřijde, že si léto začíná balit saky paky.
Tísňové volání po pravdě
> NP č.521 > Kultura
Severský thriller je žánr, který stále táhne pozornost. Do téhle kategorie distributor řadí i dánský, filmovými cenami ověnčený snímek Tísňové volání, který právě vstoupil do kin. Temnotu i sociální rozměr v něm najdeme, stejně jako určitou severskou nekompromisnost, která zjevně přichází ke slovu, když se v blízkosti polárního kruhu dostatečně nedodržuje životní styl hygge.
Umění na půl cesty
> NP č.520 > Téma čísla
Jedenáctitisícový Humpolec má od letošního dubna galerii, jakou mu může závidět i Praha.
Popřípadě Brno.
Kinterovy banality knižně
> NP č.519 > Kultura
Nejnavštěvovanější výstavou v historii galerie Rudolfinum byla expozice Nervous Trees Krištofa Kintery. A nebylo to jen tím, že vstup byl zdarma. Nyní vychází tučná monografie tohoto umělce, který nachází v odpadcích krásu – nebo ošklivost?
Antifeministická antiutopie
> NP č.517 > Kultura
Na počátku 80. let natočil Tomáš Vorel studentský film To můj Láďa. Pro pamětníky se rázem stal klasikou. Eva Holubová tam ve své první roli kráčí ulicemi Prahy a v hlavě jí jede neustávající vnitřní hlas, záznam rojících se myšlenek podtržených hereččiným svébytným hlasovým projevem. Tragikomická momentka o marnosti do sebe uzavřených a donekonečna bloudících myšlenkových světů, iluzí, do kterých se tak rádi uzavíráme.
Malíři dobrodružství
> NP č.516 > Kultura
Milovníci dobrodružných knih a ilustrací ve stylu Zdeňka Buriana mohou slavit. Na světě je první česká ucelenější publikace o výtvarnících, bez nichž bychom často nevěděli, jaký pohled měl vlastně Old Shatterhand, jak vypadaly čelenky indiánských bojovníků či hřebci pouštních beduínů.
Zakládání kyberkultury v Čechách
> NP č.515 > Téma čísla
První číslo časopisu Živel vznikalo v rámci debat snad šest let, v reálu snad rok a grafičce Kláře Kvízové posloužilo jako součást diplomky v ateliéru písma. Živel se pro grafiky stal pískovištěm, kde si mohli zkoušet nová písma -
ke zděšení čtenářů odkojených Times New Romanem.
Žádný Punťa
> NP č.514 > Kultura
Jestli patříte ke střední či starší generaci, zřejmě vás neminul půvabný kreslený seriál a řada knih o Kocouru Vavřincovi a jeho přátelích. Jeho spoluautor Zdeněk K. Slabý se téměř celou svou profesní dráhu věnoval dětské literatuře, sám je autorem řady dnes již klasických pohádkových knih. Velká kniha kocoura Vavřince je právě v novém vydání na pultech a k padesátinám seriálu vychází také hudební CD, kde se tomuto kocouřímu hrdinovi věnuje plejáda českých progresivních muzikantů.
Umění ve 130 km/h
> NP č.512 > Téma čísla
Facebooková aktivita Davida Šťávy nazvaná Nejdelší galerie se věnuje uměleckým dílům spojeným především s déjedničkou. Mapuje ale i ostatní dálnice. „Wikipedie i Google selhaly, tak jsem se do toho pustil sám,“ říká.
WTF Ivana Adamoviče: Řád, nebo neřád?
> NP č.512 > Novinky / Kultura
Spisovatel se často musí stylizovat i do nejrůznějších grázlů a ventilovat jejich myšlenky, i když jsou v rozporu s jeho vlastními a se všeobecnou morálkou.
Utopie králíkárny
> NP č.512 > Kultura
Dříve nenáviděné šedivé kotce zažívají renesanci mezi pamětníky i teoretiky umění.
WTF Ivana Adamoviče: Zobali vrabci zobali
> NP č.511 > Novinky / Kultura
Ptáci a popkultura jdou dlouhodobě ruku v ruce, či snad křídlo v křídle.
Není o čem mluvit
> NP č.510 > Rozhovor
Na jeho vtipech naše generace, která pro vás připravuje Nový Prostor, vyrůstala. Plešatí muži bez tváře byli mlčenlivými průvodci našeho dětství a jejich absurdní situace beze slov nám od malička naznačovaly, že svět je jedna velká absurdita. Kreslíř Miroslav Barták bydlí s rodinou v domku na kraji lesa kousek od Prahy a proud jeho kresleného humoru neustává ani po neuvěřitelných téměř padesáti letech tvorby.
Sebrané prasárny
> NP č.510 > Kultura
Na sklonku loňského roku vyšly dvě knihy zaobírající se zajímavým způsobem erotikou ve veřejném prostoru. Vedle průvodce Praha erotická se na trhu objevil i závěrečný svazek třídílné reedice jedné z největších knižních kuriozit – souboru Kryptadia od K. J. Obrátila. Kniha vyšla již jednou v nakladatelství Paseka, ale vydání v nakladatelství Lege Artis, přejmenované na První a Druhá kytice národních prasáren, je unikátní i nebývalou péčí vydavatele o „dokonalý“ reprint. Detaily ohledně vydání Kryptadia nám osvětlil vydavatel a bibliofil Jan Hýsek.
Vydechněte si!
> NP č.509 > Kultura
Víte, že metro má své plíce? Většina z nás zná jejich výdech, prudký nápor vzduchu v některých stanicích, třeba na Vltavské. Známých je také několik výdechových komínů či „povrchových kiosků“. Teprve publicista Jan Charvát ale provedl důkladnou vizitu celého tajuplného systému.
Vlakem do pekla moderny
> NP č.506 > Téma čísla
Zavedení jednotného času bylo jedním z nejpřelomovějších okamžiků moderní civilizace. Jen se moc neví o tom, jaký na tom měla podíl železnice.
Sní androidi o obětních beráncích?
> NP č.506 > Kultura
Jaké je pokračování Blade Runnera? A proč to film schytal od Asiatů přes feministky po teenagery? Osobní recenze Ivana Adamoviče.
Baby
> NP č.504 > Téma čísla
Považuji za mimořádné štěstí, že jsem členem národa s mimořádně krásnými ženami. Nicméně občasné zašilhání na východ ukazuje, že Slovenky se drží v těsném závěsu a v různých rysech Češky doplňují i předstihují.
Fikce2
> NP č.503 > Téma čísla
Je zvláštní, že lidé kolem literatury tak intenzivně prožívají výskyt každé mystifikace týkající se literatury samotné. Jaká bouře se strhla, když se před lety ukázalo, že vítěz ceny Knižního klubu, románový rukopis a následně i autorské jméno evokující, že se jedná o dlouho očekávanou původní beletrii od české Vietnamky, je ve skutečnosti šprým spisovatele Jana Cempírka, jenž ukázal, že králové porotci jsou nazí. Tolik se chtělo odměnit nečekaného literáta z prostředí vietnamské diaspory!
Proti fake news hraje čas
> NP č.503 > Téma čísla
Josef Šlerka byl čerstvě zvolen ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který má podporovat seriózní novinařinu a šíření společensky důležitých informací. Má ale za sebou i kariéru novináře, mediálního analytika, pedagoga a experta na výzkum dat ze sociálních sítí. Ideální společník k rozhovoru o fenoménu „fake news“.
Nahoty vnější a vnitřní
> NP č.502 > Kultura
Dvě výrazné výtvarnice nám na dvou poměrně velkých výstavách představují možnosti výtvarného výrazu. Veronika Holcová ve Vile Pellé a Lenka Klodová v Galerii Futura vás zavedou za hranice běžné reality, do divočiny.
Twin Peaks po 25 letech
> NP č.499 > Novinky / Kultura
Další déjà vu. Když říkala Laura Palmerová agentu Cooperovi v seriálu Twin Peaks „Uvidíme se za 25 let“, nelhala.
Placebo v Brně
> NP č.499 > Novinky / Kultura
Zažili jste devadesátá léta a chcete si dát malé déjà vu?
Svoboda závislosti Rozhovor s Johannou Sinisalo
> NP č.499 > Kultura
Co vlastně víme o finské kultuře? Možná se nám vybaví spisovatel Mika Waltari a jeho Egypťan Sinuhet. Možná smyčcové trio Apocalyptica nebo metaloví Lordi. A pak je tu docela zajímavá a do češtiny překládaná oblast finské fantastické literatury.
Metry umění
> NP č.498 > Téma čísla
Nejnavštěvovanější umělecká galerie v Praze? Přece metro. Podle Pavla Karouse, který mapuje umění v pražském metru, bylo na třech jeho trasách rozmístěno při výstavbě do roku 1990 celkem 126 uměleckých děl, z toho asi čtyřicet se do dnešní doby nedochovalo. V prostorách metra a poblíž jeho výstupů se setkávají zcela tendenční „zasloužilí“ umělci a progresivní díla tehdejší umělecké špičky. Nabízíme pár tipů na uměleckou projížďku Prahou, jak ji znáte i neznáte.
Rekviem za Vetřelce
> NP č.498 > Novinky / Kultura
Ridley Scott býval bohem filmového sci-fi nebe. Autor Vetřelce a Blade Runnera se pak posunul k jiným žánrům, a když se v pozdním věku vrací k fantastickému žánru, výsledky bývají rozpačité.
Podzemní kultura trochu jinak
> NP č.498 > Kultura
Metro je významnou součástí města, ale obvykle se snažíme v něm pobýt co nejkratší dobu. Než přišli spisovatelé fantastické literatury, skoro to vypadalo, jako by v něm nemohl vzniknout ani žádný příběh. Mladí tvůrci ale našli v podzemní temnotě nové inspirace.
Český design vypravuje
> NP č.497 > Kultura
Obsáhlá kniha Design v českých zemích 1900–2000 podává zatím nejucelenější příběh českého užitého umění. Ocenění Czech Grand Design naopak představuje každé jaro jeho nejsoučasnější podobu. Jak na sebe tyto dva příběhy navazují?
Mé jméno je Nikdo
> NP č.496 > Povídka
Ten den bylo pondělí a myšlenky na následujících pět dní byly stejně černý jako moje vystydlý kafe na stole. Nikdy nevíš, co ti vnitřnosti města vyvrhnou do kanclu. Ale smrdí to vždycky. Tohle mi táhlo hlavou, když mi ten chlápek zaklepal na dveře.
Posezení v satelitu
> NP č.495 > Novinky / Kultura
Parkové lavičky nejsou jen místem usednutí a odpočinku, ale dotvářejí duch místa, mohou se kolem nich seskupovat partičky, dá se na nich i spát, pokud to jejich tvar dovolí.
Masaryk
> NP č.495 > Novinky / Kultura
Již z předchozích snímků Julia Ševčíka bylo jasné, že film Masaryk bude vizuálně silná záležitost. Chvílemi máte pocit, že sledujete reklamu – scény jsou pečlivě tónované, důkladně vybrané, vyčištěné, efektní.
Potíže s Bohémou
> NP č.495 > Kultura
Televizní seriál Bohéma rozvířil diskusi, jak to ostatně filmy režiséra Roberta Sedláčka umějí. Rozhodl se narušit obraz nejmilovanějších herců první republiky, navíc v tíživých časech okupace. A reakce byla bouřlivá. Chtěli jsme od režiséra a jeho odborného poradce, historika Petra Koury, zjistit, kam může tvůrce zajít v autorské licenci na dějiny. Kde je hranice mezí uměleckého zobrazení?
Co dělá v galerii záchodová mušle?
> NP č.494 > Kultura
Že děti nečtou, to slýcháme pořád. Jak je to s chutí dětí seznamovat se s výtvarným uměním? Dnes je naštěstí už stále běžnější součástí galerie místnost pro hravou výuku školáků, interaktivní program, začínají vycházet specializované knihy. Bude to stačit?
Záludná otázka pro tři spisovatele
> NP č.493 > Téma čísla
„Co kdyby se veškerá tíha města, budov, jejich obyvatel, jejich osudů, snů a přání, kdyby se hustota celé technické i sociální infrastruktury stala v jednu chvíli tak hutnou, tak těžkou, že by město kleslo v kolenou a pak započalo svůj pád? Co kdyby se město pod tíhou sebe samotného propadlo?“
Orgonová energie do každé rodiny
> NP č.493 > Dezorientace
V březnu uplyne 120 let od narození Wilhelma Reicha, jednoho z nejpodivnějších mužů vědy v historii. Podle některých to byl „člověk budoucnosti“, podle jiných ukázkový pseudovědec. Kde je hranice mezi jasnozřivostí a šílenstvím?
Brno – střet
> NP č.491 > Téma čísla
Je zima. Ne zrovna ideální čas na
průzkum vyloučené lokality s největší
koncentrací Romů v Brně. Ulice
jsou prázdné, což je dost netypické
pro čtvrť, která si získala přezdívku
Bronx. Brzy se jí možná začne říkat
přesmyčkou BRNOX. Tu má na
svědomí drobná dívka, která mi jde
křupavým sněhem po boku. Jak se tu
rozhlížíme po zpustošených dvorcích
plných nákupních vozíků, které někdo
„zapomněl“ vrátit, vypadáme jako
nějací streetworkeři. Ve skutečnosti
je má průvodkyně, Kateřina Šedá, ve
světě možná nejznámějším žijícím
českým umělcem. V tašce mi leží její
více než pětisetstránkový průvodce
touto lokalitou, který právě vydala.
Architektura prožitku
> NP č.491 > Novinky / Kultura
Výstava, na které
se pěkně zapotíte
Studio H3T Architekti pro tuto
výstavu vytvořili venkovní
několikapatrovou saunu.
Vzhledem k omezené kapacitě
sauny je nutná včasná rezervace.
Vstup je možný pouze po jejím
potvrzení.
Terapie tmou
> NP č.491 > Novinky / Kultura
H. P. Lovecraft zemřel v roce 1937, jeho i v češtině vydané spisy se vejdou do pěti
nepříliš tlustých knih, ale stopa, kterou zanechal v hrůzostrašném žánru, nikdy
nezarostla. Ba naopak, zařezává se do těla lidské imaginace stále hlouběji. Existuje
řada českých umělců současnosti, kteří mohou hovořit o lovecraftovském doteku
ve vlastní tvorbě.
Po práci legraci
> NP č.491 > Nad knihou
Lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu, to je úžasná knižní sbírka
podvratných vtipů z dob socialismu sestavená Janem Nejedlým a Jakubem
Šofarem. Na jaké vtipy si z doby reálného socialismu pamatují naší prodejci?
Klidná radost postačí (Štěstí podle psychiatra)
> NP č.490 > Téma čísla
Dr. Karel Nešpor pracuje již dlouhá léta
v Psychiatrické léčebně v Bohnicích jako primář
oddělení závislostí mužů. Neveselá práce, řeklo by se.
Přesto působí jako přívětivý, vyrovnaný člověk.
O díře z trychtýře
> NP č.490 > Novinky / Kultura
Může fungovat knížka pro děti o postavě, která vlastně není?
Prozření starého kyberhipíka
> NP č.490 > Novinky / Kultura
Jaron Lanier býval v 90. letech věrozvěstem kyberkultury. Člověk by očekával, že v současnosti
bude spát na vavřínech uskutečněného snu.
Pohádka bez andělů!
> NP č.489 > Novinky / Kultura
Bývá zvykem ke konci roku chystat výtvarné výstavy, které mají lidový či
pohádkový ráz. Letos se tohoto úkolu chopila Galerie Smečky s výstavou
Pohádka – Motivy českého symbolismu a secese.
Explodující Kmeny
> NP č.489 > Novinky / Kultura
Rappera a výtvarníka s přezdívkou Vladimir 518 jednou napadlo, že by bylo hezké udělat
knihu o současných subkulturách, knihu výpravnou, podpořenou penězi jednoho
pivovaru. Tak vznikly dnes již legendární Kmeny.
Odběr novinek