NP č.529 > PříběhMěkké srdce v taxíkuJakub Yellen

Začátkem prosince přišli našim prodejcům Asterixovi a Broně pomáhat s prodejem herci ze seriálu Ulice, kteří v současné dějové lince hrají bezdomovce.

Na výdejně jsme jim udělali průkazky a oni se mezitím zdravili a fotili s nadšenými prodejci, kteří si chodili nakupovat časopisy. Pak jsme sedli do taxíku a jeli na Ládví, kde si prodej NP měli zkusit. Proplétáme se podvečerní zácpou a Rosťa Novák starší říká, že mu nikdy nikdo nepopřeje vše dobré tak srdečně a upřímně jako lidi z ulice. Říkám, že by člověk mezi bezdomovci čekal hajzly, násilníky, nemravy a sprosťáky, ale že je to právě naopak, že většina našich prodejců má podle mých pozorování měkké srdce, že to jsou dobráci, kteří právě na tohle svoje srdce v životě dojeli. V tu chvíli se do našeho hovoru zapojí i do té doby tichý řidič a my zažijeme něco jako ránu mezi oči. Vzdělaného taxikáře.


„Ono je to daný systémem vzdělání, který u nás máme," říká řidič. „Veškerý důraz se klade na vědomosti, ale já si myslím, že by se ve školách mělo učit spíš o zdravém přístupu sám k sobě. Mít citlivý srdce je skvělá vlastnost. Je ale potřeba naučit se říkat ne a uvědomit si, že moje měkký srdce není v tomhle světě tím problémem a že když na něco řeknu ne, že to není akt sobectví, ale je to akt sebelásky, kterej nám pomáhá přežít. My jsme ale odmala vedený k tomu, abychom autoritám na všechno říkali ano, protože pak se nám dobře povede. Jenže když nebudete naslouchat svýmu vnitřnímu hlasu, nikdy se vám nenaplní vaše vnitřní sklenice. A jedině z plných sklenic lze smysluplně rozlévat druhým lidem svoji energii." Adamovi, který nás veze, letos zemřel otec. Ten hned po revoluci založil taxislužbu, která funguje dodnes. „Když táta umřel, nebyl jsem si jist, jestli chci pokračovat v jeho odkazu. Už dřív jsem přemýšlel, jestli je prostředí taxislužby pro mě. Mě zajímá psychologie a chci ji studovat. Nakonec jsem ale dospěl k tomu, že když do toho vnesu svoje myšlení a zdravý věci, který se z psychologie učím, že to taxikářský prostředí můžu změnit a zkultivovat. Uvědomil jsem si, že psychologie je všude kolem mě a dotýká se naprosto všeho, co žijeme. I naší taxislužby."


Když na Ládví z toho kouzelného taxíku vylezeme, koukáme po sobě dost nevěřícně. Nakonec si odkašle Dušan Sitek a pronese: „Ten člověk je inteligentnější než my všichni tři dohromady a to bys v taxíku fakt nečekal..."

 

Adamovi, který řídil náš taxík, je 21 let.


autor / Jakub Yellen VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Kam chodí vlaky na záchod / Jakub Yellen > NP č.506 > Téma čísla Při cestách po železnici nám vždycky vrtalo hlavou, kam všechny ty vlaky chodí na záchod, když se jim naplní jejich vakuová bříška. Zašli jsme se na to přeptat do depa kolejových vozidel v pražské Michli. číst dále Tma léčí / Jakub Yellen, Jan Štěpánek > NP č.497 > Téma čísla Terapie tmou je původně stará tibetská technika yangtig neboli příprava na smrt. V Beskydech ji svým klientům nabízí Andrew A. Urbiš. Týdenní pobyt v naprosté tmě a tichu má prý blahodárné účinky na vaše psychické i fyzické zdraví. Prostě se vypnete a jste sami se sebou. Děsivé? Ozdravné. číst dále Dvě ruce a jeden život / Jakub Yellen > NP č.518 > Téma čísla Jestli hledáme pozitivní hnutí, které by se Sudety výrazněji hýbalo, najdeme ho prý v malé zastrčené obci Valeč na pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje. To byl tip, který se k nám donesl. Vydali jsme se tam a strávili dva dny uprostřed opravdu nových Sudet. číst dále Je to jednoduché, ale není to snadné / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.533 > Téma čísla „Lidé mohou začít meditovat z velmi blbých důvodů. Třeba se jim líbí, jak hezky to vypadá. To opravdu důležité přichází později“, říká kněz a ředitel kolínského kláštera Petr Vacík. Do Kolína se na jeho meditační kurzy sjíždějí lidé z celé země, bez ohledu na vyznání. číst dále
celý archiv