NP č.527 > FejetonPlastic peoplesJan Stern

Nedávno jsem seděl na kávě s jedním Švédem a jedním domorodcem. Bavili jsme se o národech. Švéd byl hodně zcestovalý, a tak jsme brzy žebronili o nějaký dojem z českého kmene.

Viking se zamyslel a pověděl: „Češi jsou nejchladnější ze slovanských národů." Chvilku jsme přemýšleli, jestli je to dobré, nebo špatné, ale nakonec jsme uznali, že když „nejchladnější" říká Švéd, tak to asi nebude urážka. Nejspíš jsme takoví cool Slovani.


A kolega, aby seveřanovi potvrdil, že jsme fakt cool, to hned geneticky zdůvodnil a začal vysvětlovat, že máme ze třetiny východní haplogrupu R1a a ze třetiny západní haplogrupu R1b, asi osmnáct procent připadá na haplogrupu I-M170, kterou sem zatáhli asi Švédové v rámci internacionální pomoci, a ten zbytek, jako severoafrický E-M215, indický J a kavkazský G-M201, to jsou takové uhlíky jihu, co jsme nakoupili cestou při stěhování národů a co eventuálně dodali naši hebrejští bratři. A proto holt jsme takoví, jací jsme. Takoví v zásadě pinktlich bordeláři, co jsou seversky chladní a jen ve zcela výjimečných případech jižansky blafnou a vyhodí nějaké ty místodržící z okna, případně je jednou za sto let na pět minut posedne mesiášský komplex, ale rychle je to přejde.


No, Švéd pokýval, s vědou si páku dovolí dát málokdo, ale já jsem si přece jen troufnul ne snad oponovat, ale říci to po svém.



Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Sociologie amarounů / Jan Stern > NP č.453 > Fejeton Často přemýšlím nad tím, jací jsme my Češi. Myslím, že o sobě moc nevíme. Říkáme o sobě třeba, že krademe. Ale krade se všude po světě a mnohde mnohem víc. Říkáme o sobě, že pijeme. No, to nelze zpochybnit, pijeme hodně, pijeme víc než Rusové a Dánové. Pijeme Ligu mistrů. Leč přesto před nás statistika Mezinárodní zdravotnické organizace předsadila ještě jeden více kořalnický národ – Moldavce. Takže žádné Nagano, žádný Bělehrad, pouhé důstojné Chile 62. Myslíme si o sobě třeba taky, že jsme ateisté. A přitom každý druhý kolem mě věří na horoskopy, reinkarnaci, UFO a ilumináty. Kdepak, všechny tyhle definice jsou mimo. číst dále Háčkaři / Jan Stern > NP č.492 > Fejeton Češi dali světu spoustu důležitých, užitečných, ba revolučních věcí. Nohejbal, Ďáblovu bibli napsanou za jednu noc, remosku, lehký tank vzor 38, počítačovou hru Mafia, spodně kvašené pivo, semtex, Švejka, becherovku, velmi elegantní tramvaj Tatra T3 s oblými bruselskými tvary, pražského krysaříka, kostkový cukr, reformaci, pomlčkovou válku, nejdražší halu na světě, nejdražší tunel na světě, českou uličku a všechny Kaplického nepostavené stavby. číst dále Nebylo nás pět / Jan Stern > NP č.474 > Fejeton Nás hochů, co jsme spolu nikam nechodili a seděli povětšinou u Kurzweila Čestmíra doma, nebylo pět. Byli jsme dva, já a Kurzweil Čestmír. číst dále Personal Švejk / Jan Stern > NP č.506 > Fejeton Když jste kdysi četli knížku a líbila se vám, mohli jste ji doporučit přátelům. Neměli jste jistotu, že se jim bude taky líbit, ale měli jste jistotu, že budou číst stejnou knihu jako vy. Platí to i dnes. Ale asi ne nadlouho. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů