K čemu slouží přechodové rituály dospělosti?
Zjednodušeně řečeno je cílem uvědomit si, že jsme součástí společenstva a že jsme smrtelní, a přijmout zodpovědnost vůči sobě i ostatním. Uvědomit si, že vůbec existuje druhá strana, kde jednou zůstaneme. V tradičních přechodových rituálech se iniciovaní té druhé strany dotkli, zažili setkání s posvátným, hranici mezi každodenním a duchovním světem.
Co se stane, když člověk rituál neprožije?
Bez přechodového rituálu může člověk uvíznout v jakési mezifázi, třeba mezi dětstvím a dospělostí. V přechodových rituálech mladík dokázal svou schopnost něco vydržet nebo vykonat – hladověl a žíznil, nechal se fyzicky zraňovat nebo sám ulovil medvěda, tak jako v pohádce hrdina zabije draka. Tím se předvedl a bylo jasné, že je dospělý muž a už nemusí nic dokazovat. Dnes si ale lidé dokazují mládí, schopnost, sílu nebo atraktivitu hrozně dlouho.
Takže nám dnes přechodové rituály chybějí?
Ano a myslím, že naléhavěji mužům. Ženy dospělost zažívají samy na svém těle – porod je dostatečný iniciační rituál, aby si uvědomily změnu. Tradiční přechodové rituály sice byly i ženské, ale většinou neměly tak drastickou formu jako mužské.
V přechodových rituálech mladík dokázal něco vydržet nebo vykonat – hladověl a žíznil, nechal se fyzicky zraňovat nebo sám ulovil medvěda
Novodobé rituály nejsou plnohodnotné. Možná i proto se dnes mluví o infantilizaci západní společnosti – ve smyslu všeobecného zaměření na zábavu, užívání a konzum, tedy to, co přirozeně přísluší dětem. Ale dospělí by měli směřovat jinam.
Koneckonců zacílení na sebe a vlastní úspěch, to je taky určitá nedospělost. Lidé často zůstávají v módu mládí a egocentrismu. Pravá dospělost je ale, třeba i podle Junga, v obrácení se k druhým lidem a přijetí zodpovědnosti.
Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.
Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.
Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.