NP č.525 > DIYSešit od slova „sešít“Štěpán Materna

Mezi všemi těmi 3D tiskárnami a digitálními kutily 21. století působí hlouček lidí s barevnými papíry a tiskátky jako návštěva ze století předminulého. Nacházíme se na pražském Výstavišti na festivalu Maker fair. U stánku autorského papírnictví Papírna stojí menší stůl, kolem něj sedí šest lidí a soustředí se na krátký výklad instruktora Ondřeje. Začíná workshop zaměřený na ruční výrobu sešitů, kterého jsme se přijeli zúčastnit.

Pomůcky
Stůl pokrývá speciální pracovní deska snad z tvrdé gumy, na které je natištěná milimetrová mřížka, což výrazně usnadňuje budoucí vyměřování a řezání. Jinak tu kromě papírů je už jen pár málo překvapivých pomůcek. Šídlo, obyčejný odlamovací nůž, jehla a nit a pravítko. Co mě jako pomůcka naopak zaujalo, byla takzvaná knihařská kost. Kus pečlivě vyleštěné kosti, který nezadrhává o papír, když se s ní uhlazují přehyby. A je prý skutečně vyrobená z kosti (i když se nabízejí i plastové), jen není jasné, z jakého je živočicha.

 

Výrobní proces

Stejně jako u jiných rukodělných činností i zde si člověk zopakuje, že některé věci prostě vyžadují svůj čas. A neurychlíte je ani tím nejrychlejším připojením, ani tím, že začnete dělat víc věcí najednou. Sešit je v podstatě jednoduchá věc, i tak vyžaduje přibližně hodinu našeho plného soustředění. Nejdříve si vybereme doporučený počet měkkých papírů dovnitř sešitu, pak tvrdý papír na přebal. Následuje vytvoření dírek v přehybu sešitu pro nadcházející šití. Zde je nám ponechán jistý prostor pro kreativitu, rozestupy a uspořádáním dírek určíme podobu stehu. Do ozdobného křížkového stehu, který pro Papírnu vytváří Ondřej, se ale nikdo ze zúčastněných raději nepouští, a tak si hrajeme spíše s těmi rozestupy. Samotné šití se dělá navoskovanou nití, a když se s ním zdárně popereme, máme téměř hotovo. Velikost a formát sešitu si určujeme ořezáním svázaných papírů, což je z celé práce ta nejvíce meditativní činnost. U čtyřicetistránkového sešitu totiž nelze jen tak přiložit pravítko a ukrojit přebytečný materiál jako kus salámu. Je třeba držet pravítko nehnutě ve správné pozici a řezákem doslova hladit stránky, dokud nezačnou jedna po druhé odpadávat. Když odpadne tvrdý přebal na druhé straně sešitu, odendáme pravítko a odevzdaně se zasmějeme tomu, jak je řez ve srovnání s Ondřejovým křivý. Opravdu nás nikdo nebude podezřívat, že jsme si ten sešit koupili v obchodě.

sešit je jednoduchá věc,  která zabere zhruba hodinu času

Tiskátková odměna

Papírna nejen že prodává sešity a papírové výrobky všech druhů a barev, ráda také ponouká své zákazníky, aby si zakoupené věci sami dotvářeli. Nejjednodušší způsob je potisk originálními dřevěnými razítky s autorskými ilustracemi, většinou od ilustrátorky Tatiany Karpové. Těch je v zázemí stánku nepřeberné množství, včetně čerstvého s logem probíhajícího festivalu Maker fair. Vrháme se mezi tu spoustu s dětskou hravostí a dospěláckým předsevzetím, že nejkrásnější je minimalismus a hlavně to nepřeplácat. Vítězí samozřejmě dítě v nás a sešity jsou potisknuté zepředu, zezadu a několik otisků čeká tiše i uvnitř sešitu.

 

Proč si vyrobit vlastní sešit

Ondřej vypráví, že si vlastní sešity vyráběl už během studia na střední škole. Prostě proto, že měl papír rád, ale to, co se z něj běžně prodávalo, se mu nelíbilo. Většinou však vidí hodnotu vlastnoručně vyrobeného sešitu ve vložené ruční práci a dobrém pocitu z ní. „Dnes, kdy je člověk čím dál víc stranou od toho papíru, má spousta lidí touhu se k tomu vracet,“ říká Ondřej a workshop Papírny mu dává za pravdu. Uprostřed vší elektroniky a 3D tiskáren se lidé rádi zastavili u tradičního řemesla a termíny workshopů plně obsadili.

 

Papírna
Františka Křižíka 1133/8, Praha 7
Letenská dílna s obchodem plným barev, revolučních služeb a kreativní komunitou tvůrců. Papírnictví, které vám umožní dotvořit si výrobky ze sortimentu podle vlastního vkusu. Anebo vám produkt vyrobí přímo na míru. Řemeslo totiž milují!
www.papirna.cz


autor / Štěpán Materna VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Maceška, dáma s neobyčejnou pověstí / Jana Vlková > NP č.525 > Herbárium Viola × wittrockiana - Květina, kterou mnoho lidí spojuje výhradně se hřbitovní výsadbou, se prodrala do nejlepších hipsterských restaurací. Tak rozporuplnou rostlinu potkáte málokdy. číst dále Jak přežít... EXEKUCI. DLUHY. KŘIVDU. TLAK. / Redakce > NP č.525 > Téma čísla Exekuce se stávají silným mediálním tématem, což naznačuje, že jde do tuhého. Je to takové globální oteplování po česku. Pustili jsme se do něj také už kvůli našim prodejcům. Přejeme si změny, aby se jim líp žilo. A každému desátému s nimi... číst dále Příběhy exekucí / Jana Hessová > NP č.525 > Téma čísla Halina Mášová, odborná sociální poradkyně Člověka v tísni, nás nechala nahlédnout do případů, které ona a její kolegové řešili ve své praxi. Možná jde o nejdůležitější čtení celého tématu o exekucích. Je tu důvodná naděje, že aktivní přístup a dobré vedení sporu může člověka zbavit letitých břemen. číst dále Život na dluh / Stanislav Komárek > NP č.525 > Téma čísla Celá ekonomická kultura, tažená ve starobylém 19. století kultem spořivosti a vyprávěnkami o šetrné Anežce, která si postupně „nasyslila“ na fabriku, se postupně změnila ve svůj pravý opak – všichni žijí na dluh. To, co se dříve pokládalo za symptom úpadku dekadentní šlechty, předcházející bezprostředně pádu, se stává normou. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů