Přehled článků autora: Štěpán Materna
Štěpán Materna
Pět věcí, které jsem se naučil o práci se dřevem
> NP č.533 > DIY
Kurz Základy práce se dřevem pražského spolku Z pokoje do pokoje není moc o teorii. Nedozvíte se tam o tvrdosti různých dřev nebo obecných zásadách pro práci se dřevem. Tedy pokud se nezeptáte. Na kurz chodí návštěvníci s vlastními projekty, se kterými si nevědí rady a potřebují kromě dílenského zázemí i slovo odborníka. Na tříhodinovém večerním kurzu není na dlouhé povídání kdy, protože i práce se dřevem chce svůj čas.
Z pokoje do pokoje
> NP č.533 > Příběh
Re-use centrum, které dává starému nábytku nový život.
5 věcí, které jsem se dozvěděl o moderní kaligrafii
> NP č.532 > DIY
Jak u psaní správně sedět a dýchat, kdy má být linka tenká a kdy má být naopak tlustá? Jak se dá psát kávou nebo vývarem z černého bezu? A k čemu je vlastně dobré umění krasomalby v době, kdy si můžeme posílat elektronické vzkazy vyvedené některým z nabídky tisíců písem? Co vás čeká, přihlásíte-li se na kurz moderní kaligrafie, zjišťoval Štěpán Materna.
Jak se tiskne divadlo
> NP č.531 > DIY
Od stanice metra Želivského je to co by kamenem dohodil. Průmyslový areál sevřený mezi Olšanské hřbitovy a nákladové nádraží ale působí ponuře, jako by se nacházel na dohled od konce světa. K tomu tma a sněhové vločky a bloudící slečna, která se u brány ptá vyjíždějícího řidiče, kde že je ten FutLab. Přidávám se k ní a společně se nám podaří najít nenápadné správné dveře. Ujistím se, že mám v kapse plastové držátko, které se mi utrhlo z moka konvičky a těším se, že se mi dnes večer podaří vytisknout si podle něj nové.
Jiná Obživa
> NP č.531 > Příběh
Michaela Křivková vzpomíná, jak se dostala k projektu spolkového obchodu Obživa
Dejvické malování
> NP č.530 > DIY
Říkáte si: přijít někam a něco načmárat na papír, to nic není! Také jsem si to říkal. Jenže pak jsem najednou zjistil, že už čtvrt hodiny sedím za stolem a přemýšlím, co vlastně budu malovat. Když jsem se totiž domlouval s Monikou Kočendovou, majitelkou Dejvického ateliéru, na vzniku této reportáže, byla trochu tajemná.
Migrace do detailu
> NP č.530 > Příběh
Jakub je součástí týmu, který pracuje na on-line mapě migrace ve světě. „Je to teprve začínající projekt, ale máme s ním velké plány,“ říká.
Porcelánový šperk
> NP č.529 > DIY
Když vejdete do sklepa jednoho obyčejného smíchovského činžovního domu, první, co uvidíte, jsou police plné nádobí a keramických objektů všech velikostí a tvarů. A když píšu plné, mám na mysli, že kdyby se
tu místo workshopu konal
večírek, museli by všichni
držet své skleničky a šálky
v ruce, protože i kdyby je
dokázali někam odložit, už
by je pak nikdy nenašli.
Na stupně vítězů chodí psi fakt hrdě!
> NP č.527 > Téma čísla
Co jsme našim psům vymysleli za sporty? Baví je? Ultimate frisbee, mushing nebo sportovní pasení ovcí – ne, to není legrace a Lucka Schönová se vám to pokusí vysvětlit.
Papír, co má svůj směr
> NP č.527 > DIY
Knih a sešitů je kolem nás tolik, že už pomalu zapomínáme, jak vlastně vznikají a že bychom si je při troše šikovnosti
mohli také vyrobit doma.
Jak studenti píší Wikipedii
> NP č.526 > Startér
Zajímavý vhled do fungování Wikipedie, kterou díky Wikimedia plní nejen studenti, ale také aktivní senioři.
Pájení. Tajemství třetí ruky
> NP č.526 > DIY
The Cave je takzvaný Maker space nebo prostě dílna. Jako nadšenci do elektrotechniky si Jindra s Vaškem
zařídili prostor, do kterého postupně začali zvát své známé a pořádat workshopy. Jeden takový jsme navštívili a na vlastní kůži si vyzkoušeli nástrahy, léčky, úskalí, ale i slasti pájení.
Aby žáci učili učitele
> NP č.525 > Startér
Robotika je na vzestupu, brzy bude ovlivňovat naše životy. Přesto se o ní na školách moc nedozvíte, možná i proto, že se učitelé tohoto předmětu trochu bojí. Projekt Robici.cz se snaží, aby výuka robotiky byla co nejsnazší. A aby si o ni žáci učitelům sami říkali.
Sešit od slova „sešít“
> NP č.525 > DIY
Mezi všemi těmi 3D tiskárnami a digitálními kutily 21. století působí hlouček lidí s barevnými papíry a tiskátky jako návštěva ze století předminulého. Nacházíme se na pražském Výstavišti na festivalu Maker fair. U stánku autorského papírnictví Papírna stojí menší stůl, kolem něj sedí šest lidí a soustředí se na krátký výklad instruktora Ondřeje. Začíná workshop zaměřený na ruční výrobu sešitů, kterého jsme se přijeli zúčastnit.
Ušil jsem si námořnické tričko
> NP č.524 > DIY
„Už jenom začistíme lemy, a bude to.“
Zní to povzbudivě, blíží se ale půl devátá večer a dnešní kurz se chýlí ke konci. Vzdáváme to a domlouváme se na další termín, už třetí. Původně jsme se domluvili, že pro účely naší reportáže budeme šít něco jednoduchého, co zvládneme na jedno sezení. Třeba triko. Jenže během první lekce jsme ani nevzali do ruky jehlu a nit, ani jsme nesedli k šicímu stroji.
Zůstat aktivní
> NP č.523 > Startér
Ať už si o společenské, politické nebo jakékoli jiné situaci v Česku myslíte cokoli, asi budete souhlasit, že více aktivních mladých lidí nemůže uškodit. Společnost Člověk v tísni jim jde naproti a rozhodla se je sama vyhledávat. V rámci projektu Jeden svět na školách uspořádala letos už třetí ročník soutěže Hledá se LEADr.
Tanec ve tmě
> NP č.521 > Téma čísla
Při tanci ve tmě člověk přestává kontrolovat sám sebe, nepřestává ale kontrolovat svět kolem.
Výluka začíná
> NP č.520 > Startér
Projekt Výluka podporuje lidi se zájmem o vzdělávání a propojuje je se školami různého typu v různých lokalitách. Snaží se tak rozvinout potenciál učitelů a učitelek v českém školství.
Nevypusť duši
> NP č.519 > Startér
Už vám někdo řekl, že tu zlomenou nohu si jenom namlouváte, a kdybyste trochu změnili přístup k životu, že by to určitě přešlo? Ne? Lidé trpící depresemi však podobné rady slýchají. Aby veřejnost uvažovala o psychických nemocech stejně jako o těch fyzických, i o to se snaží sdružení Nevypusť duši. Šíří osvětu o duševním zdraví a vyvrací mýty, které kolem duševních onemocnění kolují.
Vypěstuj si orgán
> NP č.517 > Téma čísla
Co už umíme s kmenovými buňkami?
A co ještě dlouho umět nebudeme?
Fantazie vs, realita.
Květinami proti epilepsii
> NP č.517 > Startér
Narazíte na ně na svatbě, na veletrhu, nebo jen tak někde v rohu kanceláře. Květinové dekorace dotvářejí prostor někdy dominantně, někdy nenápadně, že si jich skoro ani nevšimnete. A často je mají na svědomí lidé s epilepsií. Sociální podnik Aranžérie při Společnosti E totiž o zakázky nemá nouze.
Nejdřív střecha
> NP č.516 > Startér
Vojtěch Sedláček v rámci svých firem ProVás a Obslužná zprostředkovává práci osobám se zdravotním omezením. „Když jsem ale zkoušel zaměstnávat lidi bez domova, zjistil jsem, že to nejde. Hledal jsem tedy jiné způsoby, jak jim pomoci, a narazil na koncept Housing First,“ popisuje začátky projektu Nejdřív střecha.
My to Jinak neumíme
> NP č.514 > Téma čísla
Jestli lze někoho s klidným svědomím nazvat věčným dítětem, pak určitě členky a členy loutkového divadelního souboru Buchty a loutky. V průběhu představení se nebojí zcela změnit měřítko a perspektivu, odložit loutky a vzít práci za ně.
Jak jsme se dozvěděli v rozhovoru se zakládající členkou souboru Zuzanou Bruknerovou, hravé představení neuděláte bez toho, abyste si při jeho tvorbě sami hráli.
Jak zasadíte, tak sklidíte
> NP č.512 > Startér
Start-up se zajímavým názvem Kolik třešní, tolik višní si klade za cíl řešit situaci lidí, kteří jsou ohroženi civilizačními onemocněními. Pořádají pro firmy zážitkové workshopy, v nichž jde hlavně o to, aby lidé každodenně realizovali to, co vědí o zdravém životním stylu.
Číšnictví je jako herectví
> NP č.512 > Život prodejce
Prodejce Petr z Palmovky vzpomíná na svoji číšnickou minulost. V 80. letech prošel několika pražskými podniky a rozepsal o tom knihu. Bizarní svět státních Restaurací a jídelen.
Laponsko pěšky
> NP č.511 > Téma čísla
Mráz lze milovat i poté, co v něm strávíte téměř měsíc jen s ojedinělými možnostmi schovat se a ohřát. S chutí nám o tom vyprávěla Markéta „Peggy“ Marvanová, která se svým přítelem Adamem Záviškem úspěšně dokončila devítisetkilometrovou
Laponskou extrémní výzvu. Jako první v historii.
WC kompas pomáhá všem
> NP č.510 > Startér
Jdete zšeřelým městem a najednou zjistíte, že se vám chce. Jenže kam se vydat? Veřejné záchodky nikde na dohled a hospody jsou buď zavřené, nebo je vám prostě trapné jít do nich pouze na záchod. S orientací v této choulostivé situaci vám nyní pomůže WC kompas.
Dream job
> NP č.509 > Povídka
Když usínám, musím ležet na zádech, hlavu lehce podloženou v týle. Nohy mám natažené, ruce volně podle těla. Jakmile zavřu oči, začnu usilovně myslet na basketbalový koš a v duchu kroužím rukama.
Mám prý magnetické oči prodejkyně Kamila z nádraží Smíchov v Praze
> NP č.509 > Život prodejce
Když nějaký ten pátek den co den prodáváte na tom samém prodejním místě, časem si kolem sebe vytvoříte síť vztahů a známostí, vytvoříte si svůj vlastní malý ekosystém. Prodej Nového Prostoru není jen možností, jak si v nouzi přivydělat peníze. Pro drtivou část prodejců jde o způsob, jak se vrátit do společnosti, navazovat a pěstovat mezilidské vztahy. Podívejte se s námi na skryté příběhy míst, kolem kterých třeba každý den chodíte.
Autismus v divadle
> NP č.505 > Téma čísla
Důkazem, že autismus a kreativita si nejsou cizí, je nejen podoba tohoto čísla NP. Při Národním ústavu pro autismus (NAUTIS, z. ú.) funguje divadelní soubor Dr.amAS, složený z herců s poruchou autistického spektra. O bezbřehé fantazii i hvězdných manýrech jsme si povídali se zakladatelkou souboru Dominikou Hejzlarovou.
Dluhy v Česku
> NP č.505 > Život prodejce
Ondřej Špendlíček se problematikou dluhů a insolvencí zabývá od roku 2013 – nejdříve v Dluhové poradně zřízené městem Cheb, v současné době v rámci Diecézní charity Plzeň, která v Chebu také působí.
Slovenština
> NP č.504 > Téma čísla
My Češi máme pro slovenštinu slabost. Pro její měkkost a hravost. Jak svůj rodný jazyk vnímá rapper, pro kterého je hra s mateřštinou denním chlebem?
Záchranka
> NP č.499 > Startér
Filip Maleňák a jeho tým stojí za skvělou aplikací, která vám sice neukrátí dlouhou chvíli v tramvaji, ale může vám nebo někomu jinému zachránit život.
Skokan
> NP č.499 > Film
Nový film režiséra a scenáristy Petra Václava Skokan není ani úplně smyšlený příběh, ani úplně dokument. Je totiž obojí najednou. A to z něj dělá zajímavou podívanou, které odpustíte i leckteré nedostatky.
Busking
> NP č.498 > Téma čísla
Protékám úzkými trubkami londýnského metra. V jednu chvíli udělám krok stranou a zůstanu stát. Nikdo se nepodiví, nikdo se neotočí, každý má dost práce s vlastním protékáním.
Odběr novinek