NP č.524 > KulturaČeská nej na LUSTRKateřina Papežová

Novinkou letošního ročníku je tematické zaměření výstavního konceptu, kterým je Město, jeho hrdinové a umělá inteligence. Práce na toto téma připravili ti nejlepší z české ilustrátorské scény. Přinášíme malou ochutnávku těch nej českých jmen.

1) Linda Retterová

Pracuje s textilem, který vzoruje sítotiskem. Sítotiskovou fólii ozařuje sluncem a celý proces je výhradně ruční, digitální úprava je z procesu vyloučena. Někdy z látek něco ušije, jindy je jen přehodí přes křeslo. V poslední době spolupracuje s módní značkou Jakoby, která prodává její ručně tištěné ponožky ve svém obchodě na Letné. Linda studuje animovaný film, hraje na různé hudební nástroje a její nejoblíbenější barva je modrá.

 

2) Maria Makeeva
Etablovaná slečna české ilustrace přichází s rozpracováním své diplomové práce, ve které se zabývala slovanskou mytologií a novým pohledem na ni. Série dalších tisků bude popisovat obecně platné mytologické praktiky, jako jsou například přechodové rituály. Mariina poeticky čistá díla poznáte na první pohled a není náhoda, že první série tisků byla rychle pryč, takže se moc nerozmýšlejte a navštivte festivalový obchod co nejdříve.

Děti si tu budou moci vyzkoušet hru z nerostů a dalších věcí, vhodných k vytvoření vlastního obrazu

3) Jan Šrámek & Veronika Vlková
Absolventi Fakulty výtvarných umění v Brně tvoří autorskou dvojici od roku 2010. Na letošním ročníku představí ilustrace vztahující se k připravovanému animovanému filmu Koroljovův sen, který vzniká ve spolupráci s animátorem a režisérem Martinem Búřilem. Koroljovův sen je animovaný fiktivní dokument s prvky sci-fi, který je postaven na půdorysu životního příběhu sovětského raketového konstruktéra Sergeje Koroljova. Jeho raketa R-7 vynesla do vesmíru první umělou družici země Sputnik a také prvního kosmonauta Jurije Gagarina. Ve své době se ale také stala prvním mezikontinentálním nosičem jaderných zbraní.


4) Juliána Chomová
Nadšenkyně do sítotisku pojmenovala domácí ateliér po své tlusté kočce – Fatcat press. Pro festival bude tisknout tašky a batohy. Jinak se Juliána představí s  rozpracovanou grafickou novelou, na které spolupracuje se scená­ristkou Klárou Vlasákovou. Jde o příběh dvou odlišných žen, které se náhodně potkají a spojí do tandemu léčitelek. Tématem je jeden z aktuálních fenoménů předávání dobré energie na placených seminářích.


5) Mazzel – autorský kolektiv
A také vydavatelství, které publikuje nezaměnitelné knížky a papírové hry pro děti. Kolektiv tvoří Stanislava Karbušická, Aneta Opekarová a Lukáš Opekar. Na festivalu představí instalaci na téma Příroda si bere město zpět. Instalace zahrne tři přístupy – fotografii, akvarelovou ilustraci a prostorový model, vše vzájemně propojené motivem radosti z objevování krajiny a kousků přírody. Děti si tu budou moci vyzkoušet hru z nerostů a dalších věcí, vhodných k vytvoření vlastního obrazu krajiny.


autor / Kateřina Papežová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA