NP č.533 > PříběhHistorka o ExtáziKateřina Papežová

Jak si Míla Špáňa psal s Johnem Peelem

Po revoluci jsme s kamarády začali v bývalém svazáckém klubu na Kladně pořádat koncerty, to místo se jmenovalo Joy 05. Pak nám nabídli jinou budovu, na kraji města a tam jsme vybudovali Klub 19.


Tehdy to byla doba nadšení ze všeho novýho a my byli okouzlení, že i naše kapely začaly dělat hudbu, jaká se dělala venku. Jezdil jsem tenkrát na koncerty do Prahy, na Stalina, tam začínalo Rádio 1, a potkal tam lidi jako Pepu Sedloně a Standu Zímu, přes ně jsem poznal další, jako třeba kapelu Extáze sv. Terezy.


Přišli mi dost zajímavý, tak jsem je pozval do Devatenáctky. Už v osmdesátých letech jsem poslouchal na BBC pořad, kterej uváděl skvělej DJ John Peel. A tam jsem si všiml, že krom klasických desek pouštěl třeba i demokazety začínajících kapel, a když se mu to extrémně líbilo, tak ty lidi pozval do BBC a natočil s nima čtyři profi tracky a na tom základě se často přihlásil nějaký label, který měl o tu kapelu zájem.


Takže když EOST poprvé vystupovala v Devatenáctce, tak jsem si od nich dvě desky vzal a jednu jsem poslal do tohohle pořadu. John Peel mi pak poslal pohled, že jejich track několikrát pustili a abych mu poslal kontakt na někoho z kapely. Extáze tam pak na půl roku odjela, a když se vrátili, měli velký jméno. To bylo v roce 92.


Tady mám desku jeho výběrů, John Peel's Session se to jmenuje, na obalu jsou jména kapel, který on vytáhl. Když si to čteš, tak zjistíš, co to bylo za borce. To už mu bylo sedmdesát a pouštěl třeba Ministry. Pro něj nebylo důležitý, co je to za žánr, důležitý bylo, aby ta hudba měla koule.
Teď si s kolegou Tomášem Landsingerem říkáme, že bysme mohli začít do podobného pořadu Gillese Petersena posílat kompilace s českýma věcma, převážně zapomenutý klenoty předrevoluční doby, který nezná ani většina Čechů.


autor / Kateřina Papežová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Tohle vůbec nebliká / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.533 > Příběh Vydat nové číslo časopisu Živel trvalo bezmála pět let. Jeho tvůrci, LP Fish a Michal Nanoru o tom, proč možná ani vyjít nemělo. číst dále Pojď už / dělej / nezdržuj / ... / Jan Štěpánek > NP č.533 > Téma čísla Rodičovská trpělivost je tou nejvyšší možnou metou a dovedností, kam se člověk jako rodič může dostat. Ne náhodou se jí říká svatá. I proto jsme si s psycholožkou Pavlou Kouckou povídali spíše o netrpělivosti. číst dále Je to jednoduché, ale není to snadné / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.533 > Téma čísla „Lidé mohou začít meditovat z velmi blbých důvodů. Třeba se jim líbí, jak hezky to vypadá. To opravdu důležité přichází později“, říká kněz a ředitel kolínského kláštera Petr Vacík. Do Kolína se na jeho meditační kurzy sjíždějí lidé z celé země, bez ohledu na vyznání. číst dále Pět věcí, které jsem se naučil o práci se dřevem / Štěpán Materna > NP č.533 > DIY Kurz Základy práce se dřevem pražského spolku Z pokoje do pokoje není moc o teorii. Nedozvíte se tam o tvrdosti různých dřev nebo obecných zásadách pro práci se dřevem. Tedy pokud se nezeptáte. Na kurz chodí návštěvníci s vlastními projekty, se kterými si nevědí rady a potřebují kromě dílenského zázemí i slovo odborníka. Na tříhodinovém večerním kurzu není na dlouhé povídání kdy, protože i práce se dřevem chce svůj čas. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů