NP č.524 > Novinky / TechnoskopMalé problémy ve velkém vesmíruDarek Šmíd

Z Mezinárodní vesmírné stanice uniká vzduch a nesmírnou rychlostí se rozpínající obří galaxii hrozí syndrom vyhoření. Koho zavoláte na pomoc?

Když člověku fouká do ložnice škvírou mezi oknem a parapetem, je to nepříjemné – ale rozhodně ne tak nepříjemné, jako když jakousi blíže nedefinovanou dírkou fouká vzduchoprázdno do ložnice kosmonautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). K tomu došlo před časem, když byl na stanici zrovna v době spánku kosmonautů zaznamenán pokles tlaku, jehož příčinou byl únik vzduchu v části stanice, kterou toho času tvořila kotvící ruská kosmická loď Sojuz MS-09. Dvojice kosmonautů nato malou dírku v Sojuzu utěsnila – pochopitelně zvenku. Nutno poznamenat, že šlo o kosmonauty Olega Artěmjeva (který vypadá trochu jako Drax ze Strážců galaxie) a Sergeje Valerjeviče Prokopjeva (který vypadá zase trochu jako Star Lord ze Strážců galaxie), statečné chlapíky, kteří dávají běžným patáliím pozemšťanů s netěsnícími okny potřebnou kosmickou perspektivu.

ve vesmíru se zrovna pohybují kosmonauti Artěmjev a Prokopjev, kteří se podobají Strážcům galaxie... Co když podoba není čistě náhodná?

A pokud by tento incident běžným lidským trablům přece jen stále nepomáhal pozbýt na závažnosti, nabízí se k jejich zasazení do širších souvislostí ještě jedna zpráva z vesmíru. Japonští astronomové objevili ve vzdálenosti 12,4 miliardy světelných let od nejbližší večerky ve vašem okolí obří galaxii (COSMOS-AzTec-1), v níž se tvoří nové hvězdy asi desetkrát rychleji než v galaxii typu Mléčné dráhy. Ačkoliv je galaxie označována za „nezastavitelnou", jednoho krásného dne se prostě vypálí a její tempo ustane... takže jestli si stěžujete na syndrom vyhoření, vězte, že s tím, na rozdíl od téhle galaxie, pořád ještě můžete něco dělat. Ale i pro tuhle galaxii existuje určitá naděje... ve vesmíru se přece zrovna pohybují dva jistí kosmonauti Artěmjev a Prokopjev, kteří se podobají Strážcům galaxie... Co když podoba není čistě náhodná? A co když byla jejich záchrana Mezinárodní vesmírné stanice jen rozcvičkou před jejich osudem, kterým je záchrana oné rozhicované galaxie? Chlapi, do toho!


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA