NP č.520 > FejetonKukačkyJan Stern

Nepatřím k těm, kdo by adorovali dětství. Naopak, celý život vzdoruji ideologii, která říká, že dítě je čisté, nevinné, upřímné, a že by svět byl spasen, kdybychom všichni dětmi zůstali.

Tak předně, dítě není čisté. Bezostyšně vyměšuje v přítomnosti jiných lidí, a když ho to odnaučíte, furt se někde válí, furt je od něčeho zamatlané, furt se v něčem čvachtá a tak vůbec.


Za druhé, dítě není nevinné. Podle profesora Freuda mě chce můj syn zavraždit, aby mohl spát s mou manželkou. A když si to Oidipus rozmyslí, začne se vybíjet aspoň na broucích, kterým trhá nožičky. Anální sadismus tomu říkal profesor.


A už vůbec to na mě prosím nezkoušejte s tím, že je dítě upřímné. Dítě hraje. A to imrvére. A není to žádnej Hrušínský. Je to šmíra. Někomu to snad přijde roztomilé. Ale mě šmidrové nedojímají.


Přesto se stále najdou tací, co tvrdí, že tohle nás má spasit: Zamatlaní špatní herci týrající brouky.


Oč důstojnější a pokrokovější variantou je džentlmen s vypucovanými diplomatkami bez dírek, spořádaně a decentně vyměšující výhradně v kabince, brouky zabíjející humánně jedním úderem a rozmáznutím, jenž předstírá jediné, a to že všichni ti kolem jsou pro něj jakž takž snesitelní. Volím diplomatky, ne usmrkance. Volím, s dovolením, kulturu. Ne žvatlající reklamu na prášek do pečiva.

 

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.