NP č.510 > Novinky / TechnoskopRoboCop nesmí do ulicDarek Šmíd

Do ulic San Franciska byl vyslán bezpečnostní robot, který z nich prý měl vyhnat lidi bez domova.

Před časem proběhla médii zpráva o tom, že americké město San Francisco vykázalo ze svých ulic robotického policajta, který šikanoval bezdomovce. Jak už to ale v době, která bývá označována za postpravdivou, bývá, skutečnost se od skandalistických zpráv na Twitteru v mnoha věcech liší.


Všechno to začalo nezvladatelnou bezpečnostní situací psího útulku ve čtvrti ­Mission District, který se potýkal s rozmáhajícím se vandalismem v okolí. Útulek se nachází v oblasti, k níž bezprostředně přiléhají improvizovaná obydlí místních lidí bez domova (jichž je v San Francisku přibližně sedm tisíc); média uvádějí, že jde o oblast s narůstající problematikou vandalismu a vloupání. Problém v oblasti se začal psího útulku bezprostředně dotýkat, když jeho zaměstnanci nebyli schopni vyjít ven bez toho, aby naráželi na použité injekční stříkačky a další neplechu, nicméně nebylo v jeho silách najmout ochranku na 24 hodin denně sedm dní v týdnu; a právě v tuto chvíli vstoupil do hry technologický start-up ze Silicon Valley Knightscope s bezpečnostním robotem K5.


Ten vypadá na první pohled jako pojízdná kovová homole, která se posouvá po chodníku rychlostí necelých pět kilometrů za hodinu a vydává přitom charakteristický sci-fi zvuk. Robůtek je o hlavu menší než dospělý člověk, je vybaven čtyřmi kamerami, mikrofonem, senzory na analýzu kvality vzduchu a hromadou další techniky; při jízdě bliká, snímá okolí a sleduje, zda v okolí nedochází k něčemu nekalému. Představa, že tenhle sanfranciský RoboCop mlátí po hlavě lidi bez domova robotickým pendrekem, má k pravdě daleko – šlo o nasazení technologie, která měla odradit vandaly, stahující se do stejné oblasti; což se podařilo. Během nasazení K5 zřetelně poklesl třeba počet zmíněných vloupaček do automobilů.


Jenže činnost K5 v ulicích se začala na místním dění odrážet i negativně: robot, který 24 hodin denně bzučel a blikal v ulicích, se začal projevovat jako problém pro bezdomovce, kteří se tady chtěli prostě jen v klidu vyspat, a při každodenním setkávání s robotem narvaným senzory se cítili nesví i mnozí z místních obyvatel. Sociální sítě i liberálně orientovaný tisk začaly přetřásat zjednodušující argument, že peníze, které by mohly pomoct lidem v ulicích, se sypou do techniky, která je má z těch ulic vyhnat, a útokům na svou robotickou osobu se nevyhnul ani samotný K5 – jednou přes něj někdo hodil plachtu, byl převržen a povalen na zem a někdo mu také zamazal senzory barbecue omáčkou a fekáliemi. Robot, který přišel chránit psí útulek, se ocitl v nemilosti.


A zůstává v ní nadále. Město San Francisco po nějaké době zakázalo jeho další používání pod pokutou tisíce dolarů denně a používání robotů v ulicích (nejen bezpečnostních, ale i donáškových) je nyní složitější i díky nové městské legislativě.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA