NP č.510 > Téma číslaNěmé tvářeMichaela Rozšafná

Jak se dorozumívají zvířata mezi sebou? A jak s námi? Existují i neslyšící zvířecí druhy? A proč je někdy pořádně smradlavý vzkaz výmluvnější než tisíce slov?

Používají zvířata ke komunikaci slova?
Je potřeba říct, že ne vždycky, když se někdo ozývá a vydává akustický signál, zároveň mluví. Třeba zpěv ptáků zajisté něco vyjadřuje, ale nemůžeme ho jednoznačně označit jako slovo. Na druhou stranu ale na základě mnoha pokusů víme, že určitá zvířata komunikují s člověkem prostřednictvím lidské řeči a slova určitě používají. Jde o dvě skupiny – velké lidoopy (ti ale musí využít na místo slov buď gesta nebo symboly) a extrémně nadané ptáky – krkavcovité a papoušky. Věcí sporu je, do jaké míry tato zvířata používají gramatiku... Jinou záležitostí je, že přirozená akustická komunikace je u řady druhů dost strukturovaná a naše gramatická pravidla připomíná.


Jak to, že právě lidoopi a papoušci umějí vyslovovat jako lidé?
Tuto věc teprve nedávno vyzkoumal můj kolega Pavel Němec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který spočítal nervové buňky v mozcích různých druhů zvířat a došel k tomu, že výkon mozku je dán spíše než jeho fyzickou vahou a velikostí počtem nervových buněk. Zejména havranovití ptáci mají sice mozky malinké, ale výkonem jsou srovnatelné s opicemi. Tím se vysvětluje, proč dokážou stejně komunikovat. Je to velký objev, který sklidil před rokem a půl celosvětovou pozornost a my jsme na něj patřičně hrdí.

 

Používají zvířata výrazové prostředky ke komunikaci v lidském slova smyslu, tedy k předání informací?
Některá určitě. Například veškerá mláďata, která se cítí opuštěna, volají matku. Ona je slyší a reaguje, takže jim prokazatelně rozumí. Složitější je, když má zvíře vyjádřit svoji značku, tedy jméno. Existují práce, které dokazují, že to některá zvířata umějí, mezi zástupce patří například kytovci. Hlasový repertoár určitých zvířat je také závislý na stupni sociality daného druhu. Díky větší sociálnosti je zvíře schopno vyjadřovat i jemnosti a to se promítá i na komunikaci. Kdysi jsme například zkoumali nosorožce a přesvědčili se, že více sociální nosorožec bílý má širší repertoár hlasu, potažmo slov či výrazových prostředků než ostatní druhy. Totéž bychom našli u hyen a dalších. Kdybych byl ale cynik, tak bych podotkl, že mnohá zvířata jsou bohužel hluchá...

Existují práce, které dokazují, že třeba kytovci umějí vyjádřit svoji značku, tedy cosi jako své jméno.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Michaela Rozšafná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Dluhy nezmizí. Je to tvrdé, ale je třeba umět s nimi žít. / Jan Štěpánek > NP č.510 > Život prodejce Předluženost a exekuce, to je mezi prodejci to nejožehavější téma. Jak si trochu ulehčit život s exekutory za zády, přišli prodejcům poradit specialisté na dluhové poradenství Václav Kučera a Eliška Korencová ze společnosti Člověk v tísni. číst dále Autismus & IKEA / Martin Selner > NP č.510 > Jiné čtení Má práce mimo jiné spočívá v co největším začlenění dětí do společnosti. Trpí autismem a my se společně učíme dovednostem, které jim usnadní život a přiblíží je k větší samostatnosti. číst dále Nechci v důchodu čučet z okna, prodejce Daniel versus Jan Bružeňák / prodejce Daniel > NP č.510 > VIP Rozhovor Prodejce Daniel z brněnského Šilingrova náměstí si výtvarníka Jana Bružeňáka vyhlédl a k rozhovoru oslovil sám. Oba mají kořeny na Slovensku, oba žijí v Brně a oba si rádi povídají. A protože oba milují hory, domluvili se, že spolu vyrazí do Tater na lyže. číst dále Za vlnkou doleva / Libor Hruška > NP č.510 > Téma čísla Žlutá, modrá, zelená, červená. Značky se nemalují jen na kůru stromů, v osmdesátých letech se barevné symboly objevily také na fasádách panelových domů při výstavbě sídliště Jižní Město II. O propracovaném systému, který člověka dokáže beze slov – jen za pomoci kombinace symbolů a barev – nasměrovat na tu správnou adresu, jsme si povídali s jeho spoluautorkou, architektkou Vítězslavou Rothbauerovou. číst dále