NP č.509 > PovídkaDream jobŠtěpán Materna

Když usínám, musím ležet na zádech, hlavu lehce podloženou v týle. Nohy mám natažené, ruce volně podle těla. Jakmile zavřu oči, začnu usilovně myslet na basketbalový koš a v duchu kroužím rukama.

Odrazím se. Když úspěšně prolétnu obroučkou basketbalového koše a na desce uvidím holuba, znamená to, že jsem tvrdě usnul a zároveň jsem se přihlásil ke svému účtu na DreamBooku.


Najdu nejbližší dveře a vstoupím do Základní místnosti, kde si zvolím jednu ze svých identit. Dveře jsou důležité, protože stát se na DreamBooku může cokoliv, ale místnosti můžete měnit jedině pomocí dveří.


Tentokrát má moje identita název Rudý ucho. Spravuji totiž dreambookový účet společnosti, která prodává staré dobré mobilní telefony. Přestože telepatie je už na docela slušné úrovni, stále se najde dost lidí, kteří na klasické telefonování nedají dopustit. A tuto skupinu je třeba si hýčkat.


Je jedenáct dopoledne. Sem tam se tu mihne někdo, kdo si dá dvacet, aby zkontroloval, co je na Débéčku nového, ale většina lidí, kteří mají klasická zaměstnání, touhle dobou opravdu pracuje a připojuje se až v noci. Takže mám klid, abych připravil virtuální klub pro naši noční party, kde se budou podávat ty nejbarevnější retrosny o mobilních telefonech. Než mi zazvoní budík, stihnu ještě poslat na schválení tři dreamboardy, které se za těžké peníze budou zobrazovat vybranému okruhu uživatelů. Ať už se jim bude zdát cokoli, naše logo s pozvánkou na party budou mít někde v zorném poli. Tedy samozřejmě jen pokud budou připojeni na DB. Nabourávat se do snů nepřipojených lidí je považováno za neetické a po pravdě řečeno se mi to ani nikdy nepovedlo.


„Moc pracuješ. Měl by ses někdy pořádně vyspat." Přítelkyně Ema mě rutinně políbí, když se odpoledne vypotácím ze svého věčně rozestlaného pelechu.


„Vždyť jsem se právě probudil," hájím se celkem nevěrohodně, protože se tentokrát náhodou moc odpočatě necítím.
„To bylo pracovní, to se nepočítá."


Ema si účet na DreamBooku nikdy nepořídila, tak má tendenci opakovat pověry, které se o síti tradují v tradičních médiích. Přitom každý průměrný uživatel ví, a řada nezávislých studií to dokazuje, že připojením se blahodárné účinky spánku nikterak nezmenšují. V pekingské centrále DreamBooku prý spokojení operátoři naspí přes den více hodin, než kolik jsou vzhůru. Razí tam heslo „Bdění je nové snění" – to když si jdou od práce odpočinout do reálného života. Většině našinců to ani zdaleka nehrozí, i když dopolední a odpolední šlofíčky začínají být u mladých celkem populární.


Na brzkou večeři jdeme s přítelkyní do restaurace, abych se také jednou za čas dostal ven. Snažím se být zábavný, spřádat společné plány, naslouchat historkám o Eminých kamarádkách. Ale přiznávám, že jsem místy trochu nesoustředěný. Večer ještě musím stihnout promluvit s dreambookovými přáteli o politice a ukázat se v co nejvíce místnostech, jak přes den jezdím na kole a večer poslouchám moderní hudbu. Spravuji totiž ještě účet jednoho senátora, který se má stát důležitou tváří své strany v nadcházejících volbách.

Reálnou přítelkyni je třeba si hýčkat, přece jenom románky na dreambooku nejsou takové terno.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Štěpán Materna VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Sešit od slova „sešít“ / Štěpán Materna > NP č.525 > DIY Mezi všemi těmi 3D tiskárnami a digitálními kutily 21. století působí hlouček lidí s barevnými papíry a tiskátky jako návštěva ze století předminulého. Nacházíme se na pražském Výstavišti na festivalu Maker fair. U stánku autorského papírnictví Papírna stojí menší stůl, kolem něj sedí šest lidí a soustředí se na krátký výklad instruktora Ondřeje. Začíná workshop zaměřený na ruční výrobu sešitů, kterého jsme se přijeli zúčastnit. číst dále Nejdřív střecha / Štěpán Materna > NP č.516 > Startér Vojtěch Sedláček v rámci svých firem ProVás a Obslužná zprostředkovává práci osobám se zdravotním omezením. „Když jsem ale zkoušel zaměstnávat lidi bez domova, zjistil jsem, že to nejde. Hledal jsem tedy jiné způsoby, jak jim pomoci, a narazil na koncept Housing First,“ popisuje začátky projektu Nejdřív střecha. číst dále Aby žáci učili učitele / Štěpán Materna > NP č.525 > Startér Robotika je na vzestupu, brzy bude ovlivňovat naše životy. Přesto se o ní na školách moc nedozvíte, možná i proto, že se učitelé tohoto předmětu trochu bojí. Projekt Robici.cz se snaží, aby výuka robotiky byla co nejsnazší. A aby si o ni žáci učitelům sami říkali. číst dále Z pokoje do pokoje / Štěpán Materna > NP č.533 > Příběh Re-use centrum, které dává starému nábytku nový život. číst dále