Podle výzkumu společnosti Intel Security má běžný uživatel internetu zaheslované vstupy k 27 službám. Ať jde o internetové bankovnictví, seznamku, sociální síť, e-mailovou schránku, či vstup do cloudového úložiště dat, je to hodně hesel. Není divu, že 37 procent dotázaných zapomene heslo minimálně jednou za týden. A to je hodně zapomenutých hesel...
... a pěkný ranec digitální zodpovědnosti, která se nám, internetovým kyborgům, vznáší nad hlavou celé dny. Ano, jsme kyborgové; zčásti analogové, zčásti digitální bytosti, které žijí v takovém spojení s technologií, že tvoří součást našich těl a myslí. Bloger a podcaster Kent Finley tomuto tématu věnoval mnohé rozpravy s výzvou, abychom se stali „mindful cyborgs", čili kyborgy, kteří dokážou technologie používat v přítomném okamžiku, s buddhistickým oproštěním. Jak se ale buddhisticky oprostit od 27 hesel k internetovým uzlům a debordelizovat tak naše digitální identity?
První rada je praktická: využít jednu ze služeb, které se o správu hesel postarají za nás; ať už jde o 1Password, Dashlane, True Key, LastPass, nebo LogMeOnce, existuje hromada elektronických „správců hesel", které vám nejenže vygenerují neprůstřelné heslo, ale také vám ho budou střežit v těch nejbezpečnějších internetových trezorech ve Sluneční soustavě.
Druhá rada je dívat se do budoucnosti: služby, které to myslí s elektronickou bezpečností vážně, dnes nabízejí dvoufázové ověření totožnosti (kromě hesla např. ještě prostřednictvím telefonního čísla) – brzkým šlágrem by se mohl stát také fyzický vstupní „klíč" zvaný U2F („Universal Second Factor"), s nímž dnes žongluje Google i Microsoft; jde o počítačový čip, ukrytý v klíčence, který fyzicky (či bezdrátově) odemkne jeden z mnoha zámků vašeho počítače (či mobilu).
Chceme-li odlehčit své hlavě od internetových hesel, ničemu nepomůžeme tím, že si budeme pamatovat jen jedno (nebo žádné). Záchrana naší příčetnosti spočívá v prostém a neprůstřelném systému; tím jsou dnes správci hesel, k nimž už zítra může přibýt fyzický klíč k branám internetu.