Jiřímu zemřel otec, který měl spolu s matkou ve společném jmění manželů nemovitosti – byt a chalupu. Jiný majetek v podstatě není, vybavení domácnosti nemá velkou hodnotu. Klient má ještě tři sourozence. Protože je Jiří ve špatné finanční situaci, postupně si půjčil u několika věřitelů peníze, které ale není schopen splácet. Někteří z nich na něj již podali žalobu, probíhá jedna exekuce srážkami ze mzdy. Celkově dluhy činí asi 150 000 Kč. V dědickém řízení by měl dostat část nemovitostí, on se ale bojí, že je bude chtít exekutor kvůli dluhům a že tím přijde matka o bydlení i o chalupu. Může odmítnout dědictví po otci? Jak zajistit, aby matka ani sourozenci netrpěli jeho dluhy, aby matka nepřišla o bydlení?
Začneme pěkně popořadě – Jak funguje dědické řízení?
Jestliže zemře jeden z manželů, musí nejprve dojít k vypořádání společného jmění, aby se určilo, co z majetku připadne pozůstalému manželovi a co se stane součástí dědictví. K vypořádání společného jmění manželů dojde dohodou pozůstalého manžela a ostatních dědiců, v tomto případě dětí. Jestliže by se na vypořádání nedohodli, rozhodne o vypořádání notář podle zásad uvedených v občanském zákoníku v § 742.
Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Je ale třeba zohlednit, pokud některé ze společných peněz byly vynaloženy na majetek jednoho z manželů (např. peníze vydělané za dobu manželství použité na rekonstrukci chaty, kterou vlastnil jeden z nich už před manželstvím). A je třeba zohlednit i to, pokud peníze z majetku jednoho byly použity na majetek společný (např. zděděné peníze použité za trvání manželství na koupi bytu).
Jestliže neexistuje závěť nebo dědická dohoda, dědí ze zákona manželka i děti stejný díl. Když vezmeme v úvahu, že se dědit budou v podstatě jen nemovitosti, pak manželka získá pravděpodobně ½ nemovitostí jako vypořádání společného jmění manželů a o druhou polovinu se podělí ona a čtyři děti. Jiří tedy bude vlastnit 1/10 z každé nemovitosti.
Dědictví se odmítá nebo přijímá jako celek. Nedá se odmítnout jen jeho část, například dluhy. Na rozmyšlení máte jeden měsíc od výzvy notáře, na vaši žádost může notář lhůtu prodloužit. Po uplynutí této lhůty už odmítnout dědictví nemůžete.
Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.
Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.
Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.