NP č.489 > Téma číslaSmrt v obaluJan Kalous

Pokud člověk nepřistoupí k radikálnímu řešení a kupříkladu se nevrhne do jícnu sopky, jak to měl udělat antický filosof Empedoklés z Akragantu, musí počítat s tím, že s nějakým obalem přijde do kontaktu i po smrti. Jsou samozřejmě i kultury, kde to jde bezobalově, předpokládejme ale, že naprostou většinu z nás čeká nudná kremace či pohřeb do země vycházející z naší legislativy.

Během loňských debat o chystané novele zákona o pohřebnictví lobovala Asociace soukromých pohřebních služeb ČR za zákaz papírových rakví – prý se mohou rozmočit, po pobytu v chladírnách mohou jít hůř zavřít a vlastně jsou i neekologické. „Všechno je to jenom konkurenční boj,“ kroutí nad těmito připomínkami hlavou Josef Menoušek, který ekologické rakve vyrábí už od poloviny devadesátých let. Používá pětivrstvou vlnitou lepenku vyztuženou dřevěnou kostrou, k lepení pak obilný dextrin nebo škrob. Rakve jsou natřeny vodou ředitelnými barvami, pokud ale klient chce přiznaný materiál, jsou k dispozici i rakve à la krabice z Ikey. Právě minimálně pětivrstvé rakve mají být používány i podle představ ministerstva pro místní rozvoj, které novelu připravilo. Podle Manouška je nelze používat do hrobky, naopak se dobře hodí při pohřbu do hlíny – rychleji si na ně sedne zemina a příroda začne okamžitě pracovat. Je ale ekologičtější kremace, nebo klasický pohřeb? U pohřbu do země může být problém s látkami používanými při balzamování, komín krematoria zas může do ovzduší vypouštět třeba rtuť ze zubního amalgámu.

 

 A po obřadu je tu ještě další obal, kterému se vyhnout nedá, plastová urna, ve které popel vydávají pohřební ústavy. Dál už to jde bez něj. Třeba na novém „zeleném“ hřbitově Les vzpomínek v pražských Ďáblicích člověku vykopou důlek pod jeho oblíbeným stromem. Stačí zahrábnout a s popelem si poradí kořeny. Konečně bez obalu.


autor / Jan Kalous VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Úvod do sociologie / Jan Stern > NP č.489 > Fejeton Sociologie bývala nudnou vědou. Ale nudit už si dnes nemůže dovolit ani ona. Jeden z nejslavnějších sociologů našich časů naše časy kupříkladu popisuje tak, že v nich všichni sloužíme bůžkovi pohybu a že jsme se za tím účelem všichni proměnili v a) zevlouny, b) tuláky, c) turisty a d) hráče. číst dále Antropolog odpadu / Libor Hruška > NP č.489 > Téma čísla Antropolog Daniel Sosna ze Západočeské univerzity v Plzni se posledních pět let věnuje garbologii, společenskovědní disciplíně zabývající se studiem odpadu. Analýza odpadu může prozradit mnohé o stavu současné společnosti, zároveň ale Sosna objevil a začal zkoumat i fascinující svět ohroženého „kmene“ zaměstnanců skládek. číst dále Neberte nám pokladní v obchoďáku / Darek Šmíd > NP č.489 > Novinky / Technoskop V budoucnosti si všechno oddřete sami – a zadarmo. Velký ohlas získalo na Facebooku hojně sdílené video o obchoďáku budoucnosti. V klipu jsou k vidění zákazníci, kteří s očima navrch hlavy bloumají mezi regály, zboží si házejí rovnou do kabelky a odcházejí zdánlivě bez placení. Nejde o halucinaci – ve videoklipu je k vidění prototyp skutečného obchodu Amazon Go. číst dále Můj zajímavý zákazník / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Martin Libich prodává na pražských Lužinách, kde od něj pravidelně nakupuje paní Sophia Dvořáková. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů