NP č.479 > Pošli to dálHry bez hranicBarbora Bažantová

Když byly v roce 1995 zrušeny hraniční kontroly mezi zeměmi schengenského prostoru, zdálo se, že cestování v rámci Evropy bude už jen svobodnější.

Jenže teď je všechno jinak, migranti z východu utíkající před válkou zaskočili EU tím, že jsou pro bezpečí sebe a svých potomků ochotni riskovat při plavbě přes Egejské moře svůj život, a Evropská rada tak odsouhlasila dočasné uzavření hranic. To sice původně mělo trvat maximálně šest měsíců, ale na poslední chvíli bylo prodlouženo o další půlrok – tedy do konce léta. Na nějakou dobu, tedy krom tísnivého pocitu z ostnatých drátů natažených kolem přechodů v Maďarsku, Slovinsku nebo Rakousku, budeme mít možnost zavzpomínat na chvíle, kdy jsme jezdili s rodinou k moři do Itálie a cestou tipovali, kdy a kde bude na hranicích nejmenší fronta. Kontroly při přejezdu z jednoho státu EU do druhého ale zdaleka neprobíhají jen na čáře, ale i několik kilometrů za ní. Pokud například jedete z Čech do Německa nebo Rakouska nebo se snad naivně projíždíte Francií v mezinárodní autobusové lince, mine vás kontrola od celní správy málokdy.

Někdy vás zastaví jeden policejní vůz, jindy jde o organizovanou celní kontrolu se psy a veškerou parádou. Jestli celníci hledají nelegální přistěhovalce ve vašem spodním prádle, je záhadou, jisté ale je, že to poslední, co byste v té chvíli cítili, je svoboda. Proti uzavření hranic a nadměrným kontrolám proběhly během dubna a května na rakousko-italském přechodu v Brenneru poměrně bouřlivé demonstrace místních. Oficiální text, který vyzýval lidi k účasti, upozorňoval na fakt, že ostnaté dráty a vojáci na hranicích ve skutečnosti nemají nikoho chránit, ale spíš potlačovat svobodu pohybu. Ačkoli účastníků bylo dost, zjevně ne tolik, aby je správné uši vyslyšely, a hranice zůstávají uzavřené dál.

Jeden by si pomyslel, že podobná omezení už se dotýkají i těch, kteří jsou jinak děním ve světě vcelku nedotknutí. Možná to tak ale vůbec není. Možná je potřeba ještě trochu času a dalších represí. Možná se ale ani potom nestane vůbec nic. Vždyť dřív se přece nesmělo ven vůbec, tak buďme vděční za to, co máme teď.


autor / Barbora Bažantová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Policie pod ochranou / Barbora Bažantová > NP č.482 > Pošli to dál Práce policisty je nebezpečná a jen pro silné povahy. Nikdy nevíte, kdy se o vás nebezpečně ramenem otře útlá aktivistka nebo kdy na vás někdo bude pokřikovat hanlivými jmény. Pokud jste o práci ve sboru přemýšleli, ale měli jste z podobných vyhrocených incidentů strach, dál se bát nemusíte. Ve sněmovně odhlasovali zákony, které policii konečně ochrání. číst dále Pracující do práce! / Barbora Bažantová > NP č.469 > Pošli to dál Uvnitř supermarketu je narváno k prasknutí, asi předvánoční shon, cukroví se samo neupeče. Hned u vchodu se ke mně připojí pán z místní sekuritky, moje nestandardní vzezření mi před- určuje roli lupičky. Doprovodí mě až k pokladně, kde čekám na zaplacení a z nudy pozoruji drob- nou etudu, která se odehrává mezi skupinkou zaměstnanců. Nejmladší z nich, asi dvacetiletý kluk, žadoní u starší kolegyně: „Prosím můžu si skočit na malou? Já už fakt musím!“ Žena ho odbude: „Jak na malou? Nejdřív ukliď účtenky a posbírej tady ten bordel, odnes ty košíky a...“ „Jenže já fakt musím, jenom na malou, jsem hned zpátky,“ posbírá ještě spadané účtenky a zmizí. číst dále Četník kontra Scotland Yard / Barbora Bažantová > NP č.485 > Pošli to dál Za poslední rok se z tématu imigrace do Evropy stal novinářský zlatý důl. Od ostnatých drátů na hranicích přes Angelu Merkelovou v evropském parlamentu až po francouzské pláže obsypané po zuby oblečenými ženami, pořád je o čem psát a mluvit a taky koho nemít rád. číst dále Malá panna tě sleduje / Barbora Bažantová > NP č.473 > Pošli to dál Krásná, usměvavá, s útlým pasem a dlouhýma nohama. Někteří si přejí být jako ona, jiní kritizují její nerealistický vzhled zanechávající trauma v nejednom dítěti. Od té doby, co firma Mattel představila panenku Barbie na newyorském veletrhu hraček, uběhlo víc než půl století. číst dále