NP č.480 > Pošli to dálOscar vs. GodzillaBarbora Bažantová

Nejsou dávno doby, kdy neznělo ještě tak absurdně, když někdo zpochybňoval globální oteplování. Dnes už téma znečišťování životního prostředí není tolik tabuizované ani přehlížené, ne každý ekologický aktivista je nazýván ekoteroristou, stále tu ale jsou různé maličkosti, o kterých se nijak zvlášť nemluví.

Jednou z těhle „maličkostí“ jsou obří kontejnerové lodě nepřetržitě brázdící hladiny oceánu. Emise z lodní dopravy se na začátku 21. století zvedaly závratným tempem a před sedmi lety zveřejnil The Guardian zprávu o výzkumu, který uváděl, že patnáct největších plavidel vytvoří během jednoho roku stejné znečištění jako všechny osobní automobily na planetě.

Informace, která sama o sobě vzbudí překvapení, o to víc když si uvědomíme, že se jich tehdy po mořích pohybovalo zhruba devadesát tisíc. Ale obchod je obchod, a ačkoli existují určitá nařízení o parametrech paliv, které lodní doprava používá, většina dopravců se jich drží jen na dohled přístavů. Kvalitní nafta je totiž drahá a velikost (a spolu s ní spotřeba) lodí se stále zvyšuje. Jen pro představu, největší kontejnerová loď současnosti MSC Oscar měří skoro čtyři sta metrů a uveze téměř dvě stě tisíc tun nákladu.

Představa moře potažmo oceánu jako něčeho nekonečného a nepoddajného, něčeho, co je oproti zemi stále trochu osvobozené od lidství, se utopila v horách odpadků a ropných skvrnách. V době, kdy je obchod svátostí, pravděpodobně nemůžeme čekat, že by mohla být námořní doprava kontrolována jakýmikoli jinými pravidly než pravidly peněz.

Vzpomeňme na nedávnou aféru dieselgate spojenou s masivním falšováním emisních testů nových automobilů. Skandál sice možná nezůstal úplně bez povšimnutí, na druhou stranu krom probíhajících soudních sporů, které se pravděpodobně potáhnou do nekonečna, se toho zas tak moc nezměnilo. Můžeme snad jenom tajně doufat, že se tvorové z mořských hlubin jednou pomstí, zatímco místo autem pojedeme na výlet na kole.


autor / Barbora Bažantová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nekompromisní body / Barbora Bažantová > NP č.487 > Pošli to dál Kolik bodů máš, tolikrát jsi člověkem. Čínská vláda už šest let testuje na menším vzorku obyvatel bodovací systém, který by chtěla do tří let rozšířit na celou čínskou populaci. Nebo alespoň na ty, kteří žijí internetovým životem. A jak známo, kdo není připojený, jako by v určitém slova smyslu ani neexistoval.   číst dále Fronty na kontejnery / Barbora Bažantová > NP č.474 > Pošli to dál Je to pár měsíců nazpět, co pařížský radní Arash Derambarsh započal s kampaní upozorňující na to, že zatímco se v takzvaných vyspělých zemích plýtvá potravinami, každý devátý člověk na planetě trpí hladem. číst dále Oscar vs. Godzilla / Barbora Bažantová > NP č.480 > Pošli to dál Nejsou dávno doby, kdy neznělo ještě tak absurdně, když někdo zpochybňoval globální oteplování. Dnes už téma znečišťování životního prostředí není tolik tabuizované ani přehlížené, ne každý ekologický aktivista je nazýván ekoteroristou, stále tu ale jsou různé maličkosti, o kterých se nijak zvlášť nemluví. číst dále Pracující do práce! / Barbora Bažantová > NP č.469 > Pošli to dál Uvnitř supermarketu je narváno k prasknutí, asi předvánoční shon, cukroví se samo neupeče. Hned u vchodu se ke mně připojí pán z místní sekuritky, moje nestandardní vzezření mi před- určuje roli lupičky. Doprovodí mě až k pokladně, kde čekám na zaplacení a z nudy pozoruji drob- nou etudu, která se odehrává mezi skupinkou zaměstnanců. Nejmladší z nich, asi dvacetiletý kluk, žadoní u starší kolegyně: „Prosím můžu si skočit na malou? Já už fakt musím!“ Žena ho odbude: „Jak na malou? Nejdřív ukliď účtenky a posbírej tady ten bordel, odnes ty košíky a...“ „Jenže já fakt musím, jenom na malou, jsem hned zpátky,“ posbírá ještě spadané účtenky a zmizí. číst dále