NP č.476 > Pošli to dálPotíže se stranamiBarbora Bažantová

Nedávná návštěva čínského prezidenta Si Ťin- -Pchinga v Praze vzbudila poměrně velkou vlnu emocí.

Bojovníci za lidská práva vyšli do ulic s vlajkami Tibetu, podporovatelé Miloše Zemana s vlajkami čínskými, Miroslav Kalousek s nadějí na záchranu své politické kariéry a policie ČR s posláním potlačit svobodu projevu, která by znepříjemnila přátelské setkání obou prezidentů.

Po tom, co utichly protesty i média a pozornost veřejnosti se mohla v poklidu vrátit zpět k přetřásání tématu uprchlíků, byla zveřejněna zpráva o tom, že jeden z protestujících, který během demonstrací „ukradl“ tibetskou vlajku, obdržel u obvodního soudu na Praze 6 příkaz k vyhoštění z ČR na dobu pěti let. Nejmenovaný cizinec se samozřejmě proti rozhodnutí soudu odvolal a těžko říct, jak se bude případ dál vyvíjet. Rozsudek se však stejně zdá poněkud přehnaný. Zajímavé také je, že úřady drží v tajnosti jakékoli bližší informace včetně toho, jaká je národnost údajného pachatele. Je tento muž opravdu tak nebezpečný českým občanům a jejich majetku? Nebo není v obecném zájmu mít v zemi cizince kradoucí tibetské vlajky?

Každopádně, pro veřejnost je situace značně nepřehledná. Na čí straně stát a na čí straně je pravda a dobro není tak jednoduché rozpoznat. A navíc, kolik z demonstrujících na obou stranách skutečně rozumí problematice čínské politiky a má dostatek informací na to, aby si byli schopni utvořit názor a podložit ho argumenty, a kolik ze zúčastněných přišlo protestovat proti komunismu, který ve skutečnosti ani není komunismem...

Jisté je to, že česká společnost je mnohem více polarizovaná než dřív, kdy se veškerá politika i názory odehrávaly v jakémsi pravolevém středu. Občas je jen trochu nepřehledné, kdo je vpravo a kdo vlevo a jestli máme výše zmíněnému cizinci spíš fandit, nebo mu jeho trest přát. A na jaké straně stojíte vy?


autor / Barbora Bažantová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Fronty na kontejnery / Barbora Bažantová > NP č.474 > Pošli to dál Je to pár měsíců nazpět, co pařížský radní Arash Derambarsh započal s kampaní upozorňující na to, že zatímco se v takzvaných vyspělých zemích plýtvá potravinami, každý devátý člověk na planetě trpí hladem. číst dále Potíže se stranami / Barbora Bažantová > NP č.476 > Pošli to dál Nedávná návštěva čínského prezidenta Si Ťin- -Pchinga v Praze vzbudila poměrně velkou vlnu emocí. číst dále Nekompromisní body / Barbora Bažantová > NP č.487 > Pošli to dál Kolik bodů máš, tolikrát jsi člověkem. Čínská vláda už šest let testuje na menším vzorku obyvatel bodovací systém, který by chtěla do tří let rozšířit na celou čínskou populaci. Nebo alespoň na ty, kteří žijí internetovým životem. A jak známo, kdo není připojený, jako by v určitém slova smyslu ani neexistoval.   číst dále Pracující do práce! / Barbora Bažantová > NP č.469 > Pošli to dál Uvnitř supermarketu je narváno k prasknutí, asi předvánoční shon, cukroví se samo neupeče. Hned u vchodu se ke mně připojí pán z místní sekuritky, moje nestandardní vzezření mi před- určuje roli lupičky. Doprovodí mě až k pokladně, kde čekám na zaplacení a z nudy pozoruji drob- nou etudu, která se odehrává mezi skupinkou zaměstnanců. Nejmladší z nich, asi dvacetiletý kluk, žadoní u starší kolegyně: „Prosím můžu si skočit na malou? Já už fakt musím!“ Žena ho odbude: „Jak na malou? Nejdřív ukliď účtenky a posbírej tady ten bordel, odnes ty košíky a...“ „Jenže já fakt musím, jenom na malou, jsem hned zpátky,“ posbírá ještě spadané účtenky a zmizí. číst dále